På hjul mot Västergarn Kustrullet arrangerades för åttonde gången
Under helgen anordnades återigen inlinesloppet Kustrullet, som i år lockade totat 175 deltagare.- Det är jäkligt trevligt det här. Jag får motion och träffar samtidigt en massa folk, säger Vibblebon Bobo Werkelin, som var med i loppet för tredje året i rad.
Eddie Wahlgren är initiativtagare och arrangör till Kustrullet:
- Det började när de byggde cykelbanan för nio år sedan. Då bodde jag i Klintehamn och brukade åka rätt mycket inlines. Så jag tänkte dra ihop ett par kompisar och åka längs med banan en dag, berättar han.
Svek lilla loppet
Istället blev arrangemanget lite större än planerat eftersom närmare 250 personer anmälde sina intressen att delta.
De två följande åren fördubblades deltagarantalet och sedan dess har det legat ganska konstant mellan 4-500 deltagare per år, med en jämn fördelning mellan det stora loppet och den kortare versionen, som går mellan Visby och Snäck.
I år sjönk dock siffran ganska mycket.
Det lilla loppet lockade inte fler än 25 personer.
Längre tur
- Jag vet inte vad som hände, det är tråkigt. Men jag är ganska säker på att det beror på att vi hade ett avbrott förra året. Det är inget jag är orolig över, vi jobbar vidare till nästa år, säger Eddie Wahlgren.
Tidigare år har det stora loppet haft sin målgång i Tofta, men eftersom kommunen nyligen byggt ut cykelbanan sträckte sig turen detta år hela vägen fram till Västergarn. Loppet har således förlängts med dryga fyra kilometer, från 18,4 kilometer till 22,8.
Till nästa år planerar Eddie Wahlgren också för ytterligare utökning, då han hoppas kunna ordna ett tävlingslopp vid Gotlands Ring.
Ett lopp som kommer vara en separat deltävling till Sverigecupen.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!