Rättegången mot den 32-årige gotlänningen och 52-åringen från Stoclholm har pågått sedan den 25 juni. Förhandlingarna i Gotlands tingsrätt sker i en takt om tre dagar per vecka och väntas vara klara i november.
I dagsläget står männen åtalade för 655 gärningar mot sammanlagt ett 40-tal flickor i åldern 9-14 år, på Gotland och runt om i landet. Den närmaste tiden väntas åtal för ytterligare 300-400 brott komma in, vilket gör att hela härvan kommer stanna på omkring 1 000 brott.
- Det är ett ofantligt stort ärende. En av flickorna är utsatt för 250 brott. Man ska även ha klart för sig att ett enskilt brott kan innehålla två, kanske tre olika åtalspunkter, säger kammaråklagare Charlotta Tanner till GT.
Dom i den omfattande härvan planeras komma i början på december.