Över 50 nya lägenheter på Terra Nova

Över 50 nya lägenheter kommer att byggas på Terra Nova.
På lördagen lottade BoKlok ut 26 lägenheter som ska få nya ägare.

Lena Svendén är den som först får bestämma vilken lägenhet hon vill ha.

Lena Svendén är den som först får bestämma vilken lägenhet hon vill ha.

Foto: Karl Melander

Gotland2014-05-10 16:30

Till försommaren 2015 kommer de 26 första BoKlok-lägenheterna stå färdiga i kvarteret Hantverkaren på Terra Nova. Nästan 100 människor var på plats när det skulle dras vilka som får förtur att bestämma vilken lägenhet som de vill bo i. Konceptet går nämligen ut på att människor får anmäla att de vill bo lägenheterna, pappret läggs i en låda och sedan lottas turordningen ut. Därefter får de i tur och ordning bestämma om de vill ha en lägenhet och hur stor de vill att den ska vara. Den här gången är det 26 lägenheter som ska fyllas – samtliga är bostadsrätter.

– Vi har märkt att det är ett stort intresse på Gotland och i höst kommer vi troligen att köra en andra gång, Susanne Neuhaus, kundansvarig vid BoKlok, som är ett projekt mellan Skanska och Ikea.

Totalt kommer det alltså inom en snar framtid att byggas över 50 lägenheter på Terra Nova och i höst har nya gotlänningar chansen att få köpa en ny lägenhet. Den sen som drogs först i lördagens utlottning var Lena Svendén som blev chockad och glad över att nu få en alldeles ny lägenhet.

– Det var rätt snopet. Det är en tvåa som jag vill ha och jag trodde inte att jag skulle bli dragen först. Terra Nova är ett fint område och det här var precis vad jag hade drömt om, säger Lena Svendén.

På tisdag kommer det att hållas ett informationsmöte med de som blev bland de 75 första i turordningen.

– Då betalar man 25 000 kronor i en första avgift och då vill vi att man även har allt klart med banken, säger Susanne Neuhaus.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om