Ön behöver invandrare

Gotland behöver fler invandrare för att klara jobben och välfärden.Därför måste vi bli bättre på att marknadsföra ön och på att ta emot dem som kommer hit.- Det är en viktig fråga där vi på Gotland måste samverka mer, säger landshövding Cecilia Schedin Seidegård.

Foto: Krister Nordin

Gotland2012-03-03 04:00

I förra veckan arrangerade länsstyrelsen därför ett möte där företrädare för bland andra regionstyrelsen, arbetsförmedlingen, Gotlandshem, socialtjänsten, komvux och barn- och utbildningsförvaltningen deltog.

Till grund för diskussionen låg den rapport som länsstyrelsen tagit fram, "Invandring och integration - utmaningar och möjligheter för Gotlands framtid".


Angelägen fråga
- Det var ett kreativt och positivt möte där vi alla var överens om att det här är en angelägen fråga för Gotlands utveckling. Att det handlar mer om tillväxt än en social insats, säger Kicki Scheller, chef för samhällsbyggnadsenheten på länsstyrelsen.

Vid mötet deltog Djamal Hamaili, flyktingsamordnare i Valdemarsviks kommun, för att berätta hur de framgångsrikt arbetat för att locka nyanlända svenskar till sin kommun. Bland annat genom projektet "Flykting söker bonde" som ett sätt att skapa praktik och arbetsmöjligheter på landsbygden, men också få till möten mellan kommunens invånare och de nyanlända.


En hel busslast
- Han ställde sig på torget i Rinkeby och berättade vad Valdemarsvik kunde erbjuda. Senare kom en hel busslast med invandrare dit, varav många bosatte sig i kommunen, berättar Kicki Scheller.

Ett "Gotlandspaket" talades det om på mötet, ett sätt att paketera det som behövs för den som flyttar hit.

- De har samma behov som vi av en bostad, ett jobb eller praktik, barnomsorg och skola. Många har dessutom traumatiska upplevelser med sig som vi också måste kunna erbjuda hjälp med att behandla.


Alla har ett ansvar
Samtidigt är det viktigt att ansvarsfördelningen är klar mellan myndigheter och andra som kommer i kontakt med dem som flyttar hit.

- Men vi har ju alla ett ansvar och de ideella organisationerna kan bidra med mycket, säger Kicki Scheller.

Bostad är en central fråga. Vid mötet diskuterades att engagera även de privata hyresvärdarna, inte enbart Gotlandshem som nu. Och att titta på bostäder utanför Visby.

- I Valdemarsvik har man dammsugit landsbygden och hittat bostäder i flyglar och annat. Att lära känna en familj eller två är ett bra sätt att integreras. Det borde gå på Gotland också. Dessutom har vi många bostäder som står tomma en stor del av året, kanske kan vi få hyresvärdar att tänka om och hyra ut hela året istället för bara på sommaren, säger Kicki Scheller.


Få invandrare på ön
Nu jobbar en grupp vidare med att ta fram ett konkret förslag till hur man ska arbeta vidare med frågan. Tanken är att det ska presenteras före sommaren.

Gotland är det län som har lägst andel utrikesfödda i landet, 4,7 procent. Motsvarande siffra i riket är 14,7 procent.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!