Oljebolagen vill till Gotland igen

I många år har intresset för oljeborrning på Gotland varit ljumt, men nu vill två olika företag ha tillstånd för att leta efter olja på Gotland.
Oljepriset spelar in och med ny teknik blir också mindre fyndigheter kommersiellt intressanta.

Gotland2007-07-19 06:00
Det Nya Zeeländska bolaget Sagacity Holdings vill leta efter olja i Gothem och det svenska bolaget Tethys Oil har ansökt om tillstånd att kartlägga oljefyndigheter i ett område som sträcker sig från Väskinde och Boge i söder till Hall och Fleringe i norr.
För ett par år sedan fick företaget Gotoil Resources tillstånd att borra efter olja i Rute, men annars har intresset för den gotländska oljan varit mycket ljumt på senare år, berättar Gunnar Svanfeldt, som arbetar på myndigheten Bergsstaten. Det är den myndighet som handlägger undersökningstillstånden. Det nymornade intresset hänger samman med det stigande priset på olja, tror Gunnar Svanfeldt:
- Nu kan man också tjäna pengar på små fyndigheter.

Bättre överblick
Men det handlar också om att man har tillgång till en ny teknik, förklarar Magnus Nordin, som är vd för Tethys Oil. Han vill ta vid där de systematiska oljeprospekteringarna slutade för 30 år sedan. Bolaget Opab gjorde, på sin tid, en kartläggning av oljefyndigheter på Gotland och från tidigt 70-tal till en bit in på 90-talet borrades det ju också efter olja på Gotland.
- Men mitt intryck är att de som borrade efter olja på senare år inte sökte efter olja, utan bara utvann olja ur kända fyndigheter, säger Magnus Nordin.
Om Tethys Oil får undersökningstillstånd så tänker de sammanställa en databas med fakta från de gamla oljeprospekteringarna. Genom att systematisera materialet på ett nytt sätt kan man få en bättre överblick över var de största fyndigheterna kan finnas. Sedan vill de komplettera med egna undersökningar och om resultaten blir positiva så tänker de ansöka om att få börja borra.

Tummen ned
Varken länsstyrelsen eller kommunen har varit intresserade av att oljebolag ska leta efter olja på Gotland igen. I sina remissyttranden till Bergsstaten har de givit tummen ned till både Tethys och Sagacitys ansökningar. Kommunen har som målsättning att ersätta fossila bränslen med andra energislag och länsstyrelsen har uppdraget att verka för en energiomställning. Länsstyrelsen anser också att den gotländska oljan har så hög kvalitet att den borde sparas för framtiden för att kunna användas till något annat än bränsle.
Magnus Nordin har respekt för deras synpunkter, men tycker att Gotland ändå borde kunna tjäna på en kartläggning och eventuell utvinning av de lokala oljefyndigheterna:
- Gotland skulle kunna bli självförsörjande på olja. Och även om man inte borrar så är det aldrig fel att få kännedom om vilken potential som finns.
Men vad har Gotland att tjäna på en ny era med oljeborrningar?
- Om vi får prospektera innebär det en del arbetstillfällen och våra aktiviteter kan också leda till ökat intresse för Gotland och ökad turism, säger Magnus Nordin.
Tethys Oil är ett litet oljebolag som befinner sig i sin startfas. Företagets största projekt finns i Oman. Sagacity Holdings har sitt säte i Nya Zeeland, men har sökt och fått undersökningstillstånd för en fyndighet med alunskiffer vid Kinnekulle.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om