Nyföretagandet på Gotland rekordstort i januari

Nyföretagandet på Gotland ökade med nästan 50 procent under januari i år jämfört med samma månad ifjol. Det visar statistik från Bolagsverket.

Gotland2010-02-03 04:00
Under januari registrerades 44 nya företag. Förra året var siffran 30, vilket ger en ökning med 46,7 procent. Inget annat län har haft en så kraftig procentuell uppgång av antalet företag.

18 aktiebolag
Nyföretagandet på Gotland fördelar sig på 18 aktiebolag, åtta enskilda firmor och fyra handelsbolag.
Den genomsnittliga ökningen i riket är 11 procent. Förra året minskade nyföretagande med 8,3 procent. Nyregistreringarna tog fart i september och har fortsatt så.

Startar om Sverige
- På det hela taget är det ingen tvekan om att tusentals småföretagare håller på att starta om Sverige efter finanskrisens mörker, säger Rolf Dahlberg, vd för Visma Spcs, som gjort kartläggningen.
-  Att höstens nya positiva utveckling fortsätter in på det nya året visar att fler vill starta eget och att de kan göra det med rätt stöd och rimliga villkor.


Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om