Nya rekordsiffror för Gotlandsflyg

Gotlandsflyg hade rekordmånga resenärer till och från Bromma, Göteborg och Malmö under årets första nio månader. Destinationerna hade totalt nästan 200 000 passagerare.

Gotlandsflyg visar fina siffror under årets första nio månader.

Gotlandsflyg visar fina siffror under årets första nio månader.

Foto: Henrik Radhe

Gotland2014-10-22 08:03

Det har aldrig tidigare under Gotlandsflygs 13-åriga historia flugits så många resenärer till och från de tre destinationerna under årets första nio månader som i år. Sammanlagt flög 191 496 personer med bolaget till Bromma, Göteborg och Malmö från januari till september, vilket är en ökning med 14 procent jämfört med 2013.

– Ett historiskt ögonblick för oss. Att trafiken till Bromma fortsätter växa i den här takten visar hur viktig den flygplatsen är för Gotland. Man ska komma ihåg att inrikestrafiken i Sverige totalt ligger på samma nivå i dag som i början av 2000-talet. Och i skenet av det är Gotlandsflygs utveckling sedan starten 2001 ganska remarkabel, säger Gotlandsflygs chef Ola Mattsson.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om