MP vill se boplikt – "Ska lysa i varje fönster i Visby"

30 timmars arbetsvecka för hemtjänstpersonal och en utredning om ”boplikt”. Det var några av förslagen som Miljöpartiet de gröna på Gotland presenterade under fredagen.

På fredagen presenterade Miljöpartiet de gröna på Gotland sitt valmanifest. Från vänster: Robert Hall, som toppar partiets riksdagslista samt topptrion till regionvalet – Karin Gardell (nummer 3 på listan), Katarina Krusell (1) och Micke Seid (2).

På fredagen presenterade Miljöpartiet de gröna på Gotland sitt valmanifest. Från vänster: Robert Hall, som toppar partiets riksdagslista samt topptrion till regionvalet – Karin Gardell (nummer 3 på listan), Katarina Krusell (1) och Micke Seid (2).

Foto: Felix Wedjesjö

Gotland2022-05-20 18:36

Katarina Krusell och Robert Hall är partiets första namn på listorna till region- respektive riksdagsvalet. För bägge ligger huvudfokus på den globala uppvärmningen.

– Vi har bråttom. Vi har alla hört nyheterna om den extrema värmen i Indien, säger Katarina Krusell och syftar på den extrema värmebölja som har drabbat landet den senaste tiden.

På lokal nivå, menar hon, behövs det nya ”värdegrunder”, när den gotländska industrin ställer om:  

– Vi måste ha en koldioxidneutral och allra helst cirkulär industri, där material återanvänds i största möjliga mån, säger Katarina Krusell.

Förutom klimatfrågan togs två andra tydliga politiska idéer upp: 30 timmars arbetsvecka med bibehållen lön för hemtjänstpersonal samt tillsättandet av en utredning om ”boplikt”. Det sistnämnda syftar till att det ska vara obligatoriskt att bo i den bostad man äger – exempelvis ett hus i Visby innerstad.

– Det ska inte stå tomma och öde bostäder i Visby på vintern. Det ska lysa i varje fönster, säger Micke Seid.

Under fredagens pressträff argumenterade Karin Gardell för att införa en 30-timmarsvecka för personal inom hemtjänsten. 

– Det är ett tufft och slitigt jobb, där de anställda behöver ställa om psykiskt flera gånger varje dag. En ändring till 30 timmars arbetsvecka skulle dessutom även vara bra för schemaläggningen, då det framför allt behövs personal på morgonen och kvällen, säger Karin Gardell.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!