Skribenten och opinionsbildaren Somar Al Naher som är född i Damaskus och uppvuxen på Gotland är frilansjournalist, krönikör och medarbetare på Aftonbladet Kultur. Nu tilldelas hon, liksom krigsfotografen Hady Kareka, Gotlänningens stipendium på 10 000 kronor.
Visbybon Hady Kareka har under 20 års tid rest mellan oroshärdar med sin kamera, främst i Mellanöstern där konflikten pågått i 75 år.
– I en tid när journalister riskerar att dödas eller fängslas under sin yrkesutövning i demokratins och pressfrihetens tjänst är det viktigt att stödja dem på alla sätt. Vårt sätt att göra det är genom att uppmärksamma två med gotländsk anknytning, säger Tommy Wahlgren, ordförande i Gotlänningens Tryckeri AB i ett pressmeddelande.
”Somar Al Naher visar i sitt journalistiska arbete djupgående hängivenhet för demokrati och yttrandefrihet med att ge röst åt dem som kämpar för demokrati” det i motiveringen.
Hady Kareka varvar arbete på Gotland med att resa till krigsskådeplatser runtom i världen för att med sin kamera ge en röst åt de civila som drabbas av krig och konflikt.
”Genom att modigt rapportera i bild från konfliktområden dokumenterar han för både nutid och eftervärlden fruktansvärda mänskliga konsekvenserna av krig”. Så har Gotlänningens Tryckeri AB formulerat motivet till att Hady Kareka får årets stipendium.
Pressfrihets Dag, instiftat av FN, infaller den 3 maj. Årets pristagare kommer, enligt Gotlänningen, att få stipendiet när tillfälle ges vid ett senare tillfälle.