"Marknaden har varit rätt seg"

Sammanlagt nio stycken lägenheter ligger just nu ute till försäljning vid Tott i Visby. - Det är inget anmärkningsvärt, säger mäklaren Peter Jakobsson.

Foto: Krister Nordin

Gotland2013-01-08 16:19

Just nu ligger nio bungalows och lägenheter ute till försäljning vid bostadsrättsföreningen Resort vid Norderstrand i Visby. Att nära tio procent av områdets bungalows säljs är inget anmärkningsvärt, säger Peter Jakobsson som är mäklare vid ERA i Visby, som säljer åtta av lägenheterna.

- Nej, det rör på sig hela tiden i en bostadsrättsförening, det här känns rätt normalt. Men det har varit lite segt att få iväg just fritidsboende det senaste året på flera håll, inte bara här, medger Peter Jakobsson.

Att man får betala lite mer för boendet avskräcker inte, tror Peter Jakobsson.

- Nej de som köper här gör det för de vill ha ett bekvämt boende och de köper sig fria från mycket besvär. Då tycker de att det kan vara värt att betala lite extra.

Det finns intressenter till lägenheterna, även om marknaden känts seg den senaste tiden.

- Det ringer nog en i veckan som är intresserad och igår fick jag in ett bud. Sedan december har intresset ökat och vi får fler intressenter som hör av sig.

Men sen gäller det ju att få iväg dem?

- Ja, några stycken kommer säkert att säljas innan sommaren. Men sen får man se hur marknaden utvecklar sig.

Räntor, arbetsmarknad och allmän konjunktur påverkar och att veta hur den utveklar sig är som att spå i aktier, säger Peter Jakobsson.

Boendet beskrivs som exklusivt med internationella förebilder och lockar främst folk från Stockholm, säger Peter Jakobsson. Kvadratmeterpriset ligger på ungefär 50 000 kronor.

- De spekulanter vi har är först och främst från storstadsregionerna men även en och annan gotlänning hör av sig.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om