Läsarnas frågor: Specialsändning med allt om vaccinet

På onsdag svarar vaccinsamordnaren Christine Senter på alla funderingar och frågor som ni läsare har ställt kring vaccinationerna mot coronaviruset här på Gotland.

Under onsdagen ställer reporter Cecilia Thomsson era frågor kring vaccination till vaccinsamordnare Christine Senter.

Under onsdagen ställer reporter Cecilia Thomsson era frågor kring vaccination till vaccinsamordnare Christine Senter.

Foto: Malin Stenström

Gotland2021-01-19 19:37

Förra veckan gick Helagotland.se ut och bad er läsare mejla in frågor och funderingar kring vaccinationerna här på Gotland.

– Vaccinationen är det alla pratar om just nu. Därför väljer vi att göra en sändning kring det, säger reportern Cecilia Thomsson som kommer att programleda och föra läsarnas frågorna vidare till vaccinsamordnaren Christine Senter i en sändning på Helagotland.se. Hela programmet publiceras klockan 19.00.

Hur har responsen bland läsarna varit?

– Det har varit ett fantastiskt gensvar. Vi har ju haft en coronasändning tidigare, men med mer allmänna frågor kring sjukvården, skolan och så vidare. Intresset var väldigt stort då också, men det här gensvaret var verkligen enormt och det känns jätteroligt. 

Kan du redan nu avslöja vad gotlänningarna undrar mest över?

– Den vanligaste frågan är när man själv står på tur för att få vaccinationen. Många undrar också om personer som tillhör en riskgrupp och är under 70 år kan komma att vaccineras samtidigt som gruppen 70 plus eller om det kommer att ske senare. Andra ställer frågor om hur det går till, när man ska boka tid och vart man ska åka för att få vaccinet.

När startar sändningen?

– Det blir klockan 19 på onsdagskvällen. Svaren som vi får från vaccinsamordnaren kommer också att sammanfattas och rapporteras i Gotlands Tidningar, Gotlands Allehanda och på Helagotland.se på torsdag, säger Cecilia Thomsson.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!