Lärare kan tvingas byta skola i höst
Mellan 25 och 30 fast antällda lärare kan tvingas byta arbetsplats i höst.Det beror på att deras tjänster dras in när antalet elever minskar.
- Det här är ett stort pussel som ska läggas, säger Bo Stenbom, personalchef på barn- och utbildningsförvaltningen. Vi ska få det faktiska behovet av lärare att stämma överens med behörighet och sysselsättningsgrad.
Elevantalet har minskat
Det här pusslet pågår vid den här tiden varje år. Men de tre senaste åren har arbetet varit mer omfattande än tidigare. Antalet elever som ska börja skolan har minskat och det gör att många lärare måste byta arbetsplats på hösten.
- Många lärare kommer tvingas att byta skola, säger Bo Stenbom. Flest omflyttningar kommer det att bli på Sudret och i Klintes skolområde.
Vikariat på andra skolor
Men några tillsvidareanställda lärare kommer inte att sägas upp på grund av det vikande elevunderlaget. Det är både Bo Stenbom och Inger Seffers, ordförande för lärarförbundet, överens om.
Men många kommer som sagt att omplaceras. Inger Seffers pratar hellre om "de som inte har någon placering".
- En del lärare som måste lämna sina arbetsplatser kommer att kunna få fasta tjänster på andra skolor i kommunen, säger Inger Seffers. Det är ju alltid några lärare som går i pension eller flyttar.
- Men en del lärare kommer att få ta vikariat på en annan skola. I deras fall får de behålla sin tjänst vid den gamla arbetsplatsen, även om de inte kan arbeta där i höst.
En lång process
Vad som kommer att hända med de vikarierande lärarna som inte har någon fast anställning i kommunen, är ännu inte klart.
- Vi har inte börjat jobba med listorna över vikarierna, säger Inger Seffers. Det här är en lång process och det kommer att ta tid. Jag skulle vilja att vi blir klara till sommaren, men det är inte alls säkert.
Mbl-förhandlingarna fortsätter nästa vecka.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!