Gotlandshems arbetsmiljökommitté har försatts i krisläge. Arbetet kommer att ledas av Joakim Martell. Han har tidigare lång erfarenhet från Försvarsmakten, där han avslutade sin tjänstgöring som överste. Vid Gotlandshem har han dock bara jobbat som projektledare sedan i december.
– Jag var ordförande i arbetsmiljökommittén vid Livgardet och har även arbetat med liknande arbetsmiljöfrågor vid högkvarteret, berättar han.
Viktigast nu är att få medarbetarna att prata, att ”få upp problemen på banan”. Till sin hjälp har kommittén skyddsombuden, externa experter, facket, ledningen och styrelsen.
– Vi ska sätta oss och göra en tidsplan i dag. Som jag ser det måste arbetet göras skyndsamt, säger Joakim Martell.
Under ledning av företagshälsovården ska personalen i grupper diskutera problemen. Om det behövs kommer företagshälsovården även att ge individanpassat stöd.
Gotlandshems styrelseordförande Roger Wärn ser framför sig att ett gediget arbete ska genomföras:
– Vi ska tydliggöra och konkretisera innebörden av det som kallas tystnadskultur och repressalier. Utifrån det kommer vi att göra nödvändiga förändringar.
Ett viktigt led i arbetet kan vara att införa en visselblåsarfunktion, som gör det möjligt att anonymt slå larm. Frågan utreds.
Kritiken från personalen har inte bara gällt vd utan även ledningsgruppen. I ett pressmeddelande uppges att styrelsen har fortsatt förtroende för ledningsgruppen och att det dagliga arbetet väntas fortsätta i normal takt.