Kay Pollack hoppas på Oscarsnominering

Regissören Kay Pollack har en spännande vecka framför sig. Hans succéfilm ?Så som i himmelen? är nominerad till åtta Guldbaggar vid måndagens filmgala. Filmen kan också bli nominerad till en Oscar för bästa utländska film.

Gotland2005-01-21 18:10
Vad tror du om filmens chanser till en Oscarsnominering?

? Det är svårt att veta. Jag har inte sett någon av de andra filmerna. Men jag tror ändå att den har möjligheter. Det är en annorlunda berättelse som lika gärna hade kunnat utspelas i USA, på Sicilien eller någon annanstans.

Vad skulle en nominering betyda för ?Så som i himmelen??

? För dem som ska sälja filmen är det förstås betydelsefullt. Skulle den vinna en Oscar borde den bli lätt att sälja. Den internationella försäljningen börjar vid Berlins filmfestival (i februari), då ska jag själv dit och göra intervjuer.
Och vad skulle du själv tycka om att åka till Los Angeles och gå på gala?
? Ha ha! Jaaa... När vi började filma samlade jag hela teamet och bad dem nämna de bästa filmer de någonsin sett. Någon sa ?Gudfadern?, någon ?Gökboet?, någon annan ?Cinema paradiso?. Vi satte upp namnen på väggen, sedan sa jag ?Vi kan också göra det här. Vi ska nå dit?. Det innebär att vi siktade högt, siktade på en Oscar.
? Om den blir nominerad ska det bli spännande att åka. En upplevelse i livet, och man utvecklas av sina upplevelser. Och om inte, då har filmen gett mig mycket att glädjas åt ändå.

På måndag är det dags för Filmgalan. Är du nervös?

? Har du sett filmen? Då vet du vad huvudpersonen säger: Man kan inte tävla i konst. Jag är väldigt kluven till alla former av konstnärlig tävlan. Alla som kommer dit - Maria Blom, Tomas Alfredson, Kay Pollak - vet själva hur de lyckats med sina bidrag.

Har du sett Bloms och Alfredsons filmer?

? ?Masjävlar? har jag sett. ?Fyra nyanser av brunt? fick jag nyligen på video. Den ska jag se i helgen.

Har du bestämt dig för vilken film du gör härnäst?

? Hittills rör det sig bara i huvudet. Känner du till Franzén som bärgade regalskeppet Vasa? Han lodade först efter vraket för att se om något fastnade på hans lod. Just nu går jag och lodar.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om