Karin jobbar året runt med Almedalsveckan
Juli månad varje år är Visby i nyhetsflodens centrum.Tv-kanaler flyttar hit sina redaktionerna för en vecka och Gotland syns flera gånger om dagen i alla medier.Spindeln i nätet, Karin Lindvall, jobbar året runt med att planera och organisera veckan och i fjol fick hon pris för sitt arbete.
Foto: Fotograf saknas!
2008 firar politikerveckan 40 år. Det ska uppmärksammas med en särskild invigningsceremoni på söndagen.
-Att mötas är det viktigaste med hela veckan och det kommer att vara utgångspunkten i ceremonin, alla ska möta alla, berättar Karin Lindvall.
De flesta aktörerna bestämmer sig för att vara med i augusti-september. I januari är det många besök med aktörer som vill hit och se hur det ser ut på plats.
- Det viktigaste som man vill ha ut av att vara med är att träffa andra, vårda kontakter och skapa nya. Det vet vi efter en undersökning vi gjorde i somras. Att få uppmärksamhet kommer ganska långt ner på skalan.
Uthållighet
Många har bokat boende och plats ända fram till 2012, så det finns en tro på uthållighet i veckan även om ett fåtal framstående mediapersonligheter varje år hävdar att Almedalsveckan är död.
-Storleken är lagom, det är bra att det inte blir för stort för då riskerar vi att veckan delas upp i olika delar, här är alla på samma plats hela tiden.
Glimten i ögat
Turistbranschen belönade Karin Lindvall i somras för att hon "personifierar Almedalsveckan och bidrar med sitt arbete till att utveckla Gotland och Visby som mötesplats. Genom ett vinnande värdskap, humor och med glimten i ögat, hjälper hon många arrangörer förbi till synes oöverstigliga hinder och skapar möjlighet för organisationer och Gotland att fortsätta utvecklas."
Priset bestod av en resa till Dallas och 5000 kronor i kontanter.
-Resan är nästa år och det är en stor konferens om att ordna möten. Att träffa andra som arbetar med samma saker är ovärderligt, man behöver input. Sen är det roligt att kommunala företrädare får pris och uppskattning, det är ju inte så vanligt.
Det Karin Lindvall önskar är att fler gotlänningar skulle engagera sig i veckan.
-Man KAN påverka innan beslut är tagna, när allt är klart går det inte. Almedalsveckan är inte till för andra, den är lika mycket till för oss. Det är öppet för alla och allt är gratis, påminner projektledaren för årets största event på Gotland.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!