Johnnys mat ska charma gästerna

Med saffransglass och smörstekta kantareller ska gotlänningen Johnny Svanborg imponera på sina gäster i "Halv åtta hos mig" under den kommande veckan.- Det var otroligt kul att vara med, berättar Johnny.

Foto: Fotograf saknas!

Gotland2011-01-08 08:15

På måndag är det säsongspremiär för TV4:s matlagningsprogram Halv åtta hos mig. Johnny Svanborg, som är bördig från Klintehamn, är en av de fyra amatörkockar som är med i programmet den första veckan. Johnny har bott i Stockholm i 17 år. Han arbetar som färskvaruchef på en livsmedelskedja och medger själv att han är bättre på råvarorna än på själva tillagningen:

- Jag tycker själv att jag är jättebra på att laga mat, men min sambo och mina barn håller inte riktigt med.

- Det jag är bäst på är kött. Det brukar bli exakt som det ska vara. Sallad och fina kreationer är svårare. Jag tycker att mat ska gå snabbt och mina uppläggningar blir aldrig riktigt snygga, säger Johnny.


Udda typer
I Halv åtta hos mig sammanförs fyra personer som inte känner varandra och under en vecka turas de om att bjuda varandra på middag.

Efter varje middag får gästerna sätta betyg på måltiden, dukningen och värdskapet och när veckan är slut har man en vinnare.

Johnny Svanborgs middag kommer att serveras i torsdagens program. Han inleder med en toast med smörstekta kantareller, fortsätter med en köttgryta och rundar av med saffransglass och exotisk frukt.

Konkurrensen i middagsgänget var hård:

- Första kvällen blev jag nästan chockad. De andra bjöd ju på lyxmat. Själv gjorde jag i alla fall så gott jag kunde.


Glad
Några månader efter inspelningen av programmen är Johnny Svanborg glad över att han var med:

- Det var det roligaste som jag gjort på länge. Vi som lagade mat till varandra var fyra helt olika individer. Alla var ganska udda typer, men ändå hittade vi varandra under de långa inspelningarna.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om