Inget stopp för höghus vid Snäck
- Vi går nästan aldrig in och ändrar i en detaljplan, säger Lars Thomsson.
- Majoriteten i nämnden vill inte ändra på planen.
Det var landshövding Cecilia Schelin Seidegård som slängde sig in i debatten om ett höghus för någon vecka sedan. Hon är helt emot att någon får bygga en "skyskrapa" i området.
- Det vore förödande för världsarvsstaden, sa hon då.
Hon vill att detaljplanen för Snäck ska rivas upp och vädjar till Gotlands "kloka politiker".
- Det är landshövdingens personliga uppfattning men jag ser ingen anledning att ändra på detaljplanen. Ska vi göra det måste det ha kommit fram nya förutsättningar som ger andra argument än de som fanns då vi tog beslutet, säger Lars Thomsson.
Detaljplanen togs 2003 och då ändrade man användningen av höghuset från att det skulle vara ett hotell till ett bostadshus. Han anser att man inte går in och ändrar i den demokratiska processen om det inte finns tungt vägande skäl till det.
- Det gör det inte i det här fallet och det tycker inte majoriteten i byggnadsnämnden heller. Det är otroligt unikt att gå in och ändra i en detaljplan.
Ännu inget bygglov
Förra året presenterade GT om Hökerums Bygg AB:s planer på ett höghus. Vd:n Sigvard Ståhl och Lennart Mörkfors står bakom planerna. Redan 2007 lämnades en ansökan in om att få bygga, men utan ritningar och andra handlingar. Detaljplanen medger över 4 500 kvadratmeter boyta, byggt på totalt 500 kvadratmeter markyta och hela tretton våningar högt
Som det ser ut, vilar höghusplanerna tryggt i byggnadsnämndsledamöternas händer. Men något bygglov har ännu inte getts.
- Nej, men vi kan knappast säga nej om de följer detaljplanen. Det vi ska göra är att se till att huset blir tillräckligt tilltalande. Vi ska vara nöjda med utformningen, säger Lars Thomsson.
Grannarna i området har också opponerat sig mot höghusplanerna och lämnat in ett medborgarförslag om att ändra detaljplanen och stoppa bygget.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!