Inga dagisvikarier i första taget
- Man måste vara väldigt restriktiv med att sätta in vikarier. Det säger personalchef Bo Stenbom vid Barn- och utbildningsförvaltningen när det gäller att sätta in vikarier på dagis.
- Vi hade på försök en vikariepool med tolv barnskötare men den har vi fått lägga ner. Det blev alldeles för dyrt, säger Bo Stenbom.
Idag finns istället en vikarieförmedling på Gotland. Men vikarier plockas inte in i första taget.
- Upp till en vecka får varje arbetsplats göra en bedömning om det ska sättas in någon vikarie men det gäller att vara väldigt restriktiv. Efter en vecka är det för- och grunskolechefer som fattar beslut om någon vikarie ska sättas in.
Vad menar du med "väldigt restriktiv"?
- Att inte ta in en vikarie på ren rutin utan se om det i varje fall går att lösa på något annat sätt.
Så i tider av vinterkräksjuka så betyder det inte att hela avdelningar kan stå i princip obemannade?
- Nej, verksamheten måste ju fungera.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!