Ett 70-tal demonstranter hindrade avverkningen vid Ojnareskogen i går. De klamrade sig fast vid träd, ställde sig framför skogsmaskiner och klättrade upp i träd.
- Om man tror på något så får man bara inte ge sig, säger Ylva Johansson från Bunge.
Avverkningen var planerad att starta tidigt på morgonen, men demonstranterna förhindrade skogsavverkningen in i det sista. Enligt uppgift ställdes fem personer inför polisens ultimatum: Klättra ner ur träden om ni inte vill bli anhållna.
- Alla fick böter, säger Daniel Heilborn.
Mänsklig kedja
Polisen bekräftar att fem personer bötfälldes för "ohörsamhet mot ordningsmakten".
Daniel Heilborn är mycket kritisk till att avverkningen påbörjades trots att personer satt kvar uppe i träden.
- Otroligt oansvarigt av Mellanskog, när träden föll i närheten kunde någon lätt ha dragits ner. Några hade klättrat riktigt högt.
Tidigare under dagen bildade flera personer en mänsklig kedja framför skördaren.
- Det är bara vi här på Gotland som kan stoppa det här, säger Wolfgang Brunner, biolog vid Högskolan.
Viktig symbolfråga
Han var en av dryga tiotalet som vägrade flytta på sig och bars bort av polisen.
- Jag har varit engagerad i miljöfrågan sedan 1980-talet och Ojnareskogen är en viktig symbolfråga. Om vi inte kan sätta stopp för det här, vad kan vi då stoppa, säger Wolfgang Brunner.
Många demonstranter tillbringade natten i sovsäck under bar himmel för att hindra avverkningen att starta tidigt.
- Det var en fin stjärnhimmel i natt, men allt det här är så hemskt. Det här stora kalkbrottet gör att all den här naturen ska bli död och steril, säger Lena Nygårds från Storugns.
Många boende från området kring Ojnare myr hade slutit upp med demonstranterna i går.
Gotland är delat
Där var också flera bekanta ansikten från Gotland. Skådespelarna Lennart Bäck och Lena Bogegård, musikern Georg Riedel, skolpolitikern Per Edman (V) och regionrådet Stefaan De Maecker (MP) var på plats.
- Jag vill att folk ska veta vad jag tycker och att vi tycker olika i regionen. Det här är en fråga som delar Gotland och den har skapat en social oro på norra ön. Oavsett var man står i frågan så har det varit jättejobbigt för många, säger Stefaan De Maecker.
Vid 17-tiden i går stannade avverkningen av för att påbörjas igen under onsdagen.
Samtidigt gav sig demonstranterna av från området kring provbrottet.
Under kvällen samlades många vid Fältbiologernas läger längs väg 148 för att prata om den gångna dagens händelser.