Gotlänningar kan få studieskulden nedskriven

Gotland kan bli en av 60 kommuner där man får nedskriven studieskuld i framtiden enligt ett förslag från Kommunutredningen.

Det kan bli lönsamt att flytta till Gotland framöver, för den med studieskulder. Kommunutredningen föreslår att ett 60-tal kommuner kan vara aktuella för studieskuldsnedskrivning.

Det kan bli lönsamt att flytta till Gotland framöver, för den med studieskulder. Kommunutredningen föreslår att ett 60-tal kommuner kan vara aktuella för studieskuldsnedskrivning.

Foto: David Skoog

Gotland2020-02-29 18:45

I Norge finns ett system där man kan få sin studieskuld nedskriven om man bor och arbetar i vissa delar av landet.

I Kommunutredningens slutbetänkande föreslås att man ska utreda liknande system även i Sverige. Men en 10-procentig nedskrivning per år.

Där står att läsa: "Utredningen föreslår att regeringen tar initiativ till att utreda möjligheten att minska studieskulder [...] för personer som är bosatta och yrkesverksamma i kommuner med särskilt stora utmaningar gällande kompetensförsörjning."

Gotland ett av områdena som kan bli aktuellt för studieskuldsnedskrivning då man ingår i en av de 60 ”avlägsna och mycket avlägsna landsbygdskommuner” som förslaget riktas mot.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!