Gotländsk bilhandlare om Saab

Måndagen den sjätte april kallas för en ödesdag för Saab. Idag möter företaget fodringsägarna i Vänersborg. Lars Karlbom som driver Bilhuset i Visby följer utvecklingen:

Gotland2009-04-06 10:59

- Jag hoppas innerligt för Saab, Sverige  och för min egen del att det här slutar väl. Att det blir en nystart och att Saab kommer att fortsätta vara en svensktillverkad bil med nya starka ägare.

Lars Karlbom är stark kritisk till medias rapportering av Saab. Det uppfyller därför nästan hela vårt samtal:

- Media har ett stort ansvar i hur det här skötts. Mig veterligen har man  stängt fabriken i Trollhättan flera gånger om. Det står 140 000 industrijobb på spel i Sverige. Jag hade därför hoppats på att bevakningen skötts mer sansat, och inte bestått i spekulationer.

Men en rapportering måste ju ändå ske eftersom det berör  hela Sverige?

- Det är klart att allmänheten måste få veta vad som händer. Men man kan ju avvakta tills det hänt, istället för att bara spekulera. Det i sig kan bli självuppfyllande och stjälpa hela lasset.

Lars Karlbom är därför försiktig till att uttala sig om hur måndagen kommer att sluta:

- Jag vill egentligen inte uttala mig förrän dagen är slut. Men drömscenariot är naturligtvis en nystart med svenska ägare och en fordonstillverkning i Sverige.

Lars Karlbom har fjorton anställda i sitt företag. Han  har precis som många andra bilhandlare märkt av en nedgång i försäljningen:

- Men jag tror personligen att omställningen kan innebära ett uppsving för Saab.
Vi gör därför vårt bästa i företaget tills allt är färdigt.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om