På måndagskvällen håller Region Gotland en presskonferens där man kommer att berätta om man lyckats komma överens med Destination Gotland om kajplats för Gotlandsbåten – eller ej.
Under måndagen har Åke Svensson (S), regionstyrelsens ordförande, mött Destination Gotlands vd Christer Bruzelius i vidare samtal om platserna i hamnen.
Nu återstår det att se vad de har kommit fram till. Gotlandsbåtens vd Lars Meijer säger att man har två krav för att kunna köra igång en sommartrafikslinje till Västervik.
– Vi vill i kväll (måndag) få besked om att vi har en garanterad plats i hamnen och en skälig kostnad för att få vara i Visby hamn. Vi kan inte bära en högre kostnad än de andra som ska vara i hamnen, säger Lars Meijer.
Han säger att det inte kommit några indikationer på vilket besked som kommer.
– Vi har inte hört något. Vi får invänta kvällens besked. Vid ett positivt besked är vi beredda att köra igång direkt. I övermorgon kan vi vara igång med reklamkampanjer, säger Lars Meijer.