Gotlands vackraste hund

Som valp var det ingen som ville ha honom. Nu är han vackrast på ön. Han heter Early Pearl Jezeko.

Gotland2007-02-26 06:00
Gotlands vackraste hund utses under en galakväll där alla de hundar som har fått framstående placeringar på hundutställningar eller fått certifikat eller en championat-titel under året får delta. Korthåriga taxen Early Pearl Jezeko från Vibble fick vara med eftersom han blev BIM (bäst i motsatt kön) på hundutställningen i Visby i somras. När kvällen var över kunde Early Pearl Jezeko gå hem som Gotlands vackraste hund.
Matte Ulla-Britt Bandinge från Vibble är inte förvånad, hon har fått höra många gånger att han är en fin och välväxt treåring och det har gått bra för honom på utställningar. Men när han var valp väckte han inget större uppseende. Han var den enda i kullen som inte blev såld, därför har han fått bo kvar hemma hos sin uppfödare.
Ulla-Britt Bandinge tycker om sin tax. Han är inte bara vacker, han är riktigt snäll också, berättar hon där hon sitter med Early Pearl Jezeko uppkrupen i famnen:
- Det finns taxar som har humör, men inte den här. Han tror alla om gott och vill bara leka.

Inte närkontakt
Hon är varsam med honom och vill inte att han ska komma för nära andra hanhundar:
- Får han en snyting så kan det vara kört, då kan han bli aggressiv mot andra hanhundar.
Ulla-Britt Bandinge föder upp taxar hemma i Vibble. Just nu har hon nio hundar, varav sju är taxar och hon gillar verkligen den rasen. Early Pearl Jezeko sitter bekvämt tillbakalutad i hennes famn och hon kan verkligen inte hålla med dem som tycker att taxar bara är jakthundar som man inte kan ha travligt med.
Den skotske terriern Jig?s Knjaz Igor är en annan hund som kunde gå hem med högburet huvud från hundgalan i lördags kväll. Han, som utnämndes till Gotlands vackraste hund 2001, blev nu Gotlands vackraste veteran 2006.
- Han är standardren helt enkelt, förklarar ägaren Sonia Wesley från Visby.
Jig?s Knjaz Igor är vackert klippt med tjusiga "ögonbryn" som hänger ned som en pannlugg. Inför hundgalan har han varit på "styling" hos sin uppfödare i Växjö och dagen efter galan skymtar man lite glitter i pälsen.
På just den här hundgalan får man lov att leka lite och snofsa till sina hundar med både glitter och vax. Det tycker Sonia Wesley är roligt.
Sonia Wesley skaffade skotsk terrier för att det var hennes barndoms hund, men rasen har förändrats en hel del under årens lopp. Förr var det en liten hund, men nu är det en halvstor och lite kompakt hund - precis som Jig?s Knjaz Igor.
I samband med kennelklubbens galakväll i Flextronics gamla matsal utnämndes också Josefin Ahlby från Tule i Halla till Gotlandsmästare i juniorhandling. Det är en ungdomstävling där man inte tittar på hundens exteriör, utan på hur ungdomarna visar sina hundar.
Domare under galakvällen var Owe Germundsson.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om