"Gör en speciell lösning för Gotland"

Ett 70-tal tjänster försvinner från länsstyrelsen om arbetsmarknadsdepartementet får som de vill.
- Man borde kunna skapa en speciell lösning för Gotland, säger landshövding Marianne Samuelsson.

Gotland2007-01-13 06:00
Som GT kunde berätta i går vill arbetsmarknadsdepartemenet skrota länsarbetsnämnderna och avbryta försöksverksamheten på Gotland med början nästa år. På Gotland är länsstyrelsen huvudman för arbetsförmedlingen, här finns ingen länsarbetsnämnd. Så sent som för ett halvt år sedan beslöt dåvarande regeringen att försöksverksamheten skulle fortsätta till år 2010.
Vad betyder det för länsstyrelsen om arbetsförmedlingen plockas bort ur organisationen?
- Det betyder att en stor del av våra anställda, ett 70-tal, försvinner. Det kan bli bekymmer för en så liten organisation att upprätthålla servicen inom administrationen, säger landshövdingen.
Hon tycker inte att förslaget ger några bra signaler.
- Vi måste kämpa för att det inte blir verklighet. Gotland är unikt, här finns inga närhetsgränser, så en speciallösning för ön behövs, säger Marianne Samuelsson.
I slutet av månaden åker hon till regeringskansliet för att få veta mer vid en hearing kring hur arbetsmarknadsfrågorna ska organiseras.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om