Gift pumpas ut vid Smöjen

I går påbörjades vad som skall bli den definitiva utrotningen av signalkräftan på Gotland.I länsstyrelsens regi började man då pumpa ut ett hemligt insektsgift i en av dammarna vid Smöjen. Sedan giftet verkat är avsikten att återinplantera gotländska flodkräftor och hålla öns vatten fortsatt pestfria.

Foto: Tobias Wallström

Gotland2008-08-20 04:00
Bakgrunden till projektet är att Gotlands län sedan 2007 är skyddsområde för flodkräftan, det första i landet. Som ett led i detta har man av Naturvårdsverket och Fiskeriverket fått i uppdrag att utrota de få bestånd av amerikansk signalkräfta som satts ut på Gotland, en utsättning som inte är tillåten sedan 1985. Förutom i dammarna vid Cementaägda Smöjen finns de på två - hemliga - platser till.
Den amerikanska signalkräftan, som kom till Sverige 1960, konkurrerar ut flodkräftan om de finns i samma vatten och den har hög motståndskraft mot kräftpest.
Därför har den ofta planterats in i vatten där flodkräftan slagits ut av pesten men signalkräftan kan vara bärare av sjukdomen utan att dö och fungerar då också som en effektiv spridare av sjukdomen.
- Att de signalkräftor som införts till Gotland inte orsakat utbrott av kräftpest bör betraktas som en lycklig slump, menar Rolf Gydemo vid länsstyrelsen.
I dag finns inte fler än tre kända förekomster av signalkräfta på Gotland och då har man undersökt cirka 300 vattendrag. Dessa tre bestånd skall man nu försöka utrota.

Start i Smöjen
Start skedde i går i Smöjen i det 12 meter djupa brottet där signalkräftan första gången upptäcktes 1984. Där beräknas antalet signalkräftor i den ena dammen inte vara fler än omkring tio och något fler i den intilliggande. Men de är svåra att utrota helt, vid tidigare försök har några lyckats undkomma i rör som finns i dammkanterna.
Nu har man haft dykare nere för att försöka lokalisera de sista gömslena.
I en av de övriga dammarna har dock ett tidigare, illegalt, utrotningsförsök lyckats. Då har förmodligen starkare gift än det nu aktuella använts.
Var de båda övriga förekomsterna på ön finns vill man inte offentliggöra.
Rolf Gydemo:
- Det finns alltid någon som vill rädda arten eller fiska upp dem innan. Men Smöjen är allmänt känt.

Insektsgift
Det är således gift som används, kräftan går inte att fiska bort helt med konventionella metoder. Varningsskyltar är nu uppsatta i Smöjenområdet: "Gift i vattnet". Det använda preparatet uppges ha en hög giftighet för vattenlevande insekter och kräftdjur men ämnet är inte farligt för däggdjur och fåglar. Dock avråder man från att låta hundar simma eller dricka av vattnet under veckorna 34 och 35.
Exakt vilket gift som används vill projektansvariga inte berätta. Men det handlar om en syntetisk pyretroid, ett växtgift av samma sort som används på grödor för att bekämpa exempelvis rapsbaggar och som går under namn som Mavrik och Biscaya. Koncentrationen är 0,5 mikrogram per vattenliter och sammanlagt kommer 25 gram att spridas i brottet.

Fungerar
- Vi lämnar inte ut preparatnamnet eftersom det fungerar även på flodkräfta och avundsjuka är en stark drivkraft, motiverar Rolf Gydemo.
Cirka en månad beräknar man att medlet behöver verka. Test sker med kräftor för att se när de inte dör längre i vattnet. Därefter är det meningen att flodkräftor åter ska planteras ut i Smöjen.
- Metoden fungerar, försäkrar Rolf Gydemo.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om