Förslag: Så många flyktingar kan Gotland ta emot

Helagotland.se har tagit del av det dokument om Gotlands framtida flyktingmottagande, som presenterades för våra lokala politiker under tisdagen. Innan årsskiftet ska politikerna ha fattat ett beslut om hur de vill gå vidare.

Migrationsverket kan hyra lokaler av Region Gotland för ett boende för asylsökande.

Migrationsverket kan hyra lokaler av Region Gotland för ett boende för asylsökande.

Foto: Therese Hedman

Gotland2014-11-12 11:05

Tidigare har Migrationsverket nämnt att det kan bli aktuellt för Gotland att ha ett boende för omkring 800 asylsökande. Men för att det ska bli en bättre situation för de boende så kan Migrationsverket tänka sig att börja i mindre skala och på sikt öka antalet platser.

Den siffra som nämns i dokumentet som presenterades för regionstyrelsens arbetsutskott av biträdande regiondirektören, Per Lindskog, var mellan 200 och 250 asylsökande.

Region Gotland har fört diskussioner med Migrationsverket sedan våren 2014 och nu börjar det bli dags för våra politiker att fatta ett beslut i frågan.

– Vi har ett informellt uppdrag att få direktiv från politiken innan nyår, säger Per Lindskog.

Det beslut som ska fattas är om Regionstyrelsen tycker att Gotland ska gå vidare och satsa på ett boende för asylsökande.

Skulle det bli aktuellt med ett asylboende så skulle Region Gotland hyra ut lokaler till Migrationsverket, som själva står för bemanning av boendet.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om