Flera brandmän sjuka efter coronautbrott

Flera personer inom räddningstjänsten insjuknade i covid-19 under jul och nyår, efter att coronasmitta spridit sig på brandstationen i Visby.

Dick Svennefelt, räddningschef på Region Gotland, har anmält ett coronautbrott bland räddningstjänstens personal till Arbetsmiljöverket.

Dick Svennefelt, räddningschef på Region Gotland, har anmält ett coronautbrott bland räddningstjänstens personal till Arbetsmiljöverket.

Foto: Dennis Pettersson/Malin Stenström/montage

Gotland2021-02-04 09:01

Totalt åtta personer inom räddningstjänsten insjuknade i covid-19 efter ett utbrott bland personalen kring jul. Spridningen har varit som störst i en av brandgrupperna i Visby där totalt fem personer inom samma arbetslag smittades. 

– Vissa har varit mer sjuka än andra men i dag är det sju av åtta som är tillbaka i tjänst, säger räddningschef Dick Svennefelt.

Om en arbetstagare har insjuknat i covid-19 efter exponering för coronaviruset i samband med arbetet ska arbetsgivaren alltid anmäla det till Arbetsmiljöverket, något som Dick Svennefelt gjorde i slutet av januari.

Han skulle inte jämföra räddningstjänstens personal som en extra utsatt yrkesgrupp i paritet med exempelvis vård- och omsorgspersonal. 

– Däremot är det ju vi som är först på plats vid olyckor och larm i de fall ambulansen inte hunnit fram än, så på det sättet är vi mer utsatta än vanligt.

Enligt Dick Svennefelt bär brandmännen alltid någon form av ansikts- eller munskydd vid olyckor eller övningar samt under färd till och från dessa.

– Det är frivilligt och förut var det kanske lite olika, men nu bär alla skydd.

Efter smittan på brandstationen har man begränsat antalet personer i konferensrum, och byten mellan arbetsgrupper sker i den stora fordonshallen.

– Vi har fler åtgärder sedan tidigare och i linje med de bestämmelser som finns inom Region Gotland. Men efter smittan i julas har vi blivit bättre och gemene man är nog mer medveten och försiktig nu, säger Dick Svennefelt.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!