Extrem bostadsmarknad positivt för Gotlandshem

Den extrema bostadssituationen i Visby fortsätter att ge positiva siffror i Gotlandshems bokslut. För 2005 redovisar bolaget en vinst på 16,6 miljoner kronor.
Enda orosmolnet verkar vara, att Gotlandshem fått allt svårare att förhandla med Hyresgästföreningen. Förhandlingen om årets hyror strandade i november och ligger ännu hos Hyresmarknadskommittén.

Gotland2006-03-30 06:00
Vakanserna i uthyrningen var under fjolåret så små, att de inte är mätbara i procent. Gotlandshem tror att uthyrningen kommer att ligga kvar på samma höga nivå även i år, en gissning som säkerligen slår in eftersom efterfrågan på lägenheter är mycket stor. I Visby är väntetiden drygt tre år.
Förutom hög uthyrningsgrad bidrog även omläggningen av en del gamla lån till det positiva resultatet. Att se om sina lån var fördelaktigt under fjolåret, då ränteläget var mycket lågt.
Trots det gynnsamma läget blev vinsten i fjol 1,3 miljoner kronor läger än året innan. Men 2004 gjorde Gotlandshem en reavinst på 18 miljoner kronor efter en fastighetsförsäljning. Under 2005 sålde man inga fastigheter.

Kommer inte överens
Om ekonomin ser god ut så är det sämre ställt med relationerna till Hyresgästföreningen. I november strandade förhandlingarna om årets hyror. Tvisten hänsköts till Hyresmarknadskommittén, som dock tyckte att parterna kunde göra ett nytt försök. Även det misslyckades och ärendet ligger på nytt hos Hyresmarknadskommittén. Gotlandshem begär 2,8 procent i hyreshöjning, medan Hyresgästföreningen anser att hyran ska vara oförändrad.
Enligt Gotlandshems vd Carl Eklund är den förhandlingsordning som bygger på tillit och förtroende på väg att raseras. Han tycker inte att Hyresgästföreningen medverkar till att säkerställa underhåll, förvaltning och skapa möjligheter till nyproduktion.
En av anledningarna till att Gotlandshem vill höja hyrorna är att bostadsbeståndet blir allt äldre. Av företagets drygt 5 000 lägenheter är 60 procent äldre än 30 år. I sitt bokslut redovisar Gotlandshem även hur känsligt företaget är för förändringar av olika slag. En procent på hyran ger 3 miljoner kronor i intäkter, medan en procents minskning av vakansgraden ger motsvarande minus. En procentenhets förändring av räntan innebär 10 miljoner kronor, och 10 kronor mer i ökade driftskostnader per kvadratmeter ökar kostnaderna med 4 miljoner kronor.
I år ska Gotlandshem bygga ytterligare tio lägenheter samt en förskola på gamla A7-området. Till sommaren ska de 24 lägenheter för seniorboende (55+) som byggs på Talludden stå klara. Samtidigt ska byggandet av 48 lägenheter påbörjas vid Allégatan, där återvinningsgården är belägen. Under 2006 övertar Gotlandshem Åvallegården och Vallemo i Klintehamn, samt Kilåkern i Slite och Stuxgården i Fårösund från kommunen.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om