- Vem vill ha den här? frågar Filip Jovanovic från scenen och visar upp en hundralapp.
- Jag! ropar majoriteten av det hundratal elever som har samlats i Solbergaskolans aula den här förmiddagen.
Filip Jovanovic knycklar ihop hundralappen, trampar på den och upprepar frågan. Han får samma rungande svar som tidigare.
- Precis så ska det vara med människor också, oavsett yttre är vi lika mycket värda, säger han.
Fullsatt aula
Det är 4U-dag på Solbergaskolan, och på förmiddagen håller fem medlemmar ur kamratstödjargruppen en av dagens totalt tre föreläsningar om mobbning, homosexualitet och förtryck.
Inför en fullsatt aula diskuteras bland annat frågan "vem bestämmer vem som är homosexuell?", man visar en intervju med en transsexuell person, och eleverna och lärarna i publiken blir ombedda att säga någonting positivt till den som sitter bredvid.
Samarbete
Förutom de tre föreläsningarna ordnas under temadagen ett antal olika stationer där eleverna i grupper, blandade från olika klasser och årskurser, måste samarbeta och på så sätt lära känna varandra.
Kamratstödjargruppen 4U består av 14 niondeklassare på Solbergaskolan, som är utvalda av lärare och tidigare elever. Deras huvudsakliga uppgifter är att uppmärksamma och arbeta mot utanförskap och mobbning.
- Vi vill få folk att tänka till innan de slänger ur sig något dumt, berättar Annie Hjerthén som är med i 4U, efter förmiddagens föreläsning.
Känna sig välkomna
Gruppen tar även extra ansvar för att hjälpa sjundeklassare och nyinflyttade elever med att hitta och känna sig välkomna på skolan.
- Det kan vara skönt att ha någon som hälsar på dig om du är ny på skolan, det blir som en slags bekräftelse, säger Emil Salomonsson, medlem i 4U.
Tystnadsplikt
De som är med i 4U har tystnadsplikt, och säger själva att vem som helst på skolan kan komma och prata med dem.
Temadagen och föreläsningarna uppskattades av eleverna i publiken.
- Det var jättebra. Jag tror många tog till sig vad de sa, säger Alice Salomonsson, från klass 7B.
Klasskompisen Emilia Christiansson Hammarskjöld håller med, och tycker att 4U behövs på skolan.
- Det är bra att ha någon att vända sig till ifall man skulle behöva, säger hon.