Elektro-gud på Wisby strand

I kväll blir det stekhet fest på Wisby strand.

Dj. Den internationellt kände spanjoren David Tort spelar ikväll i Visby. I somras gästade han Summerburst på Stockholms stadion.

Dj. Den internationellt kände spanjoren David Tort spelar ikväll i Visby. I somras gästade han Summerburst på Stockholms stadion.

Foto: Fotograf saknas!

Gotland2012-11-02 06:00

 Den världskände dj:n David Tort, i somliga sammanhang kallad för "The god of electro", kommer att få taket att lyfta. Men som om den grymma spanjoren inte var nog. En av Sveriges just nu hetaste dj-duo:s Don Palm spelar också.

- Det här är några av världens bästa dj:s som kommer. Vi är stolta över det här, säger Thomas Svanström, på Joia agency som är turnéarrangör.

Dj-akten är en del i kampanjen Absolut Greyhound, där den välkända reklamfilmen och låten med Swedish House Mafia är en del i det hela. Turnén har och kommer att dyka upp på fler ställen i Sverige, men oftast i light-versionen. Det som händer ikväll på Wisby strand kallas all in, förmodligen med all rätta. Den grymma musiken kommer att matchas med ljud, ljus och effekter i samma klass.

- Kommer det rätt folk blir det här världens part, konstaterar Thomas Svanström.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om