Distansstudier lockar till fusk

Högskolan på Gotland är bland de lärosäten som har högst andel distansstudenter, och det är en bidragande orsak till att fusket är förhållandevis stort. Av de nio disciplin-ärenden skolan hade 2007, var åtta distansstuderande.

Gotland2008-04-24 04:00
Som GA berättade i går ökade antalet disciplinärenden vid Högskolan på Gotland under förra året, medan de minskade på de flesta andra lärosäten. Men forsknings- och utbildningshandläggaren Christer Waldenström tycker inte att man ska tala om någon ny trend för Högskolan på Gotland.
- Det har aldrig varit så många tidigare, men det är nog mer en tillfällighet. Normalt brukar det var tre-fyra per år, säger han.

Bättre kontroll
Högskolan på Gotland förbättrade sitt kontrollsystem 2006, då man bland annat fick datorprogram för att scanna inlämnade arbeten. På så sätt kan plagiat upptäckas.
Det förbättrade kontrollsystemet har bidragit till att fler plagiat upptäcks, men även det att skolan har en stor andel distansstudenter bidrar. Vid Högskolan på Gotland studerar nära 70 procent av eleverna på distans.
- Distansstudenterna har inte den personliga kontakten med lärarna, och så har de inga salstentamina utan skickar in sina uppgifter, berättar Christer Waldenström.
Christer Waldenström tycker inte att Högskolan på Gotland behöver ändra sin policy, men däremot att det finns anledning att se över skolans information till eleverna, så att de får bättre kännedom om vilka kontrollmöjligheter som finns och vilka påföljder fusk leder till.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om