Demensförbundet håller möte på ön nästa år

Gotland2005-12-13 06:00
Demensförbundet håller sitt förbundsmöte på Gotland nästa år.
- Det innebär att vi får ta emot omkring 170 personer under ett par dagar, säger Göran Öhlund som är ordförande i den gotländska lokalföreningen Dementia.
Riktigt vad som händer under mötesdagarna, är ännu inte spikat.
- Vi har varit runt och tittat på lämliga lokaler idag, säger förbundssekreteraren Lennart Garney som berättar att det kommer att bli en del utåtriktad verksamhet.
Mötet hålls troligen på Borgen.
Demensförbundet har 110 lokalföreningar med över 10 000 medlemmar. Föreningen jobbar för att stödja drabbade och anhöriga och bevaka deras rättigheter. På Gotland finns omkring 80 medlemmar.
- Att få en demenssjukdom innebär inte att rullgardinen dras ner, säger Lennart Garney.
- Det är inte värre att ha en sjuk i hjärnan än i hjärtat, säger han som tycker att det behövs mer information om dessa sjukdomar.
- Idag finns bra bromsmediciner, säger han som vill att samhället satsar mer resurser till forskning och utbildning av personal.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om