De ser ett större Fårösund år 2020
DK 2020. Det är etiketten på Diös & Kuylenstiernas satsning i Fårösund. Totalt handlar det om investeringar till ett värde av en halv miljard kronor. I paketet ligger 300 bostäder av olika typer, men också en restaurang, en lanthandel och 200 nya Fårösundsbor.
Duo. Lars Diös och Joachim Kuylenstierna presenterade alla de projekt man tänker genomföra inom de närmaste tolv åren i Fårösund. Det handlar om satsningar för en halv miljard kronor.Foto: ROLF JÖNSSON
Foto: Rolf Jönsson
-Vi betraktas nog som spöken. Folk vet inte vilka vi är, säger Joachim Kuylenstierna.
Nu vill de ändra på den bilden.
Igår kväll, när det var dags att inviga det "Musikens hus" som bolaget just färdigställt till eleverna på musiklinjen "Ella" vid Folkhögskolan, så passade Joachim Kuylenstierna och Lars Diös på att bjuda in grannar, politiker, tjänstemän och samarbetspartners på olika håll till en rejäl kick off för utvecklingen av Bungenäs och det gamla regementsområdet.
Det var en festlig kväll, men också en kväll när bolagsmännen passade på att på olika sätt redogöra för "DK 2020" - alltså hur området ska se ut år 2020.
-Det vi presenterar är inte några visioner, utan planer. Vi har ett mål och det vi pratar om kommer att bli av, slog Joachim Kuylenstierna fast.
Somligt är känt sedan tidigare, annat är nytt:
Regementsområdet ska bli ett område för Folkhögskolan, arbetsplatser och bostäder. Bungenäs ska också bebyggas, men vara ett strövområde utan biltrafik.
Elevbostäder
I dessa områden tänker Diös & Kuylenstierna bygga 300 bostäder av flera olika typer. Alltifrån fritidshus i form av små "strandbunkrar" till större permanentboenden.
Folkhögskolan betecknas som navet för utvecklingen i Fårösund och D&K satsar på eleverna. I det gamla kanslihuset ska det inom kort byggas 42 studentbostäder som ersätter de barackerna.
Bostadsbristen har varit ett problem för Kustateljén. I pjäshallen bygger man tjusiga bostäder som ska kunna hyras ut till filmteamen.
Lanthandel
Den gamla lanthandeln ute på Bungenäs ska få nytt liv igen. Joachim Kuylenstierna hoppas att det ska kunna bli en exklusiv lanthandel för folk som bor här och besöker området.
I det gamla kalkbrottet ska det byggas restaurang. Ett utbygge med stort fönster hänger ut över brottets kant och därifrån kommer man att ha utsikt mot Furillen. Restaurangen har bygglov och kommer att stå färdig till nästa vinter-men på sommaren ska den vara stängd.
Diös & Kuylenstierna räknar med att de ska investera omkring en halv miljard kronor i projekt på detta område fram till år 2020. Bolagets målsättning är att man fram till dess också ska ha bidragit till att Fårösund ska ha fått 50 nya arbetsplatser och 200 nya invånare.
"Kille som gasar"
Joachim Kuylenstierna, som är eldsjälen bakom Fårösundssatsningen, tvivlar inte på att man kommer att lyckas. Han märker att det finns ett mycket stort intresse för Fårösund och han sprudlar av entusiasm när han berättar om alla planer.
Richard Fagerlund, som tidigare var ordförande i Svenska hockeyförbundet, sitter med i Diös & Kuylenstiernas bolagsstyrelse. Han vet inte mycket om Fårösund, men han känner till Kuylenstiernas entusiasm:
-Joachim tror stenhårt på det här och jag är säker på att han kommer att genomföra det. Han är en kille som gasar!
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!