Men nÄgot sÄdant avdrag har alltsÄ bröderna Larsson i VÀskinde inte fÄtt och fÄr dÀrför resa till Stockholm och ta emot guldmedaljen av kung Carl XVI Gustaf.
- Jag Àr drÀng nu för tiden sedan sonen, Anders, 27 Är, har gÄtt in i företaget. Det kÀnns bra, jag Àr pensionÀr, 64 Är och har hÄllit pÄ i 50 Är nu. Jag började nÀr jag var 14 Är, sÀger Björn Larsson. Sen tog vi över gÄrden nÀr jag var en ung 34-Ärig pojke.
Tio Är yngre
Olof Àr tio Är yngre och det Àr han som bor hemma pÄ gÄrden som gÄtt i slÀktens Àgo i mÄnga generationer.
- Nu har vi 49 kor uppbundna, sÀger Björn. Men Anders satsar ocksÄ pÄ lamm och har nu 525 tackor. Det bara kryllar av lammungar vid SkÀggs, dÀr han har dem. En hÀrlig syn mÄste jag sÀga.
Mjölkkorna sköter Olof hemma pÄ gÄrden dÀr drÀngen Björn ocksÄ jobbar.
- Olof sköter inrikes och jag utrikes, brukar vi skoja, sÀger Björn Larsson.
Han Àr mest kÀnd som LRF-ordförande pÄ Gotland i 20 Är och nu Àr han distriktsordförande i Centern.
- Jag har hÀlsat pÄ kungen förut, sÀger han. Fast det Àr 15 Är sen och jag vet inte om han kÀnner igen mig nu. Men vi har bestÀmt att Olof Äker upp och tar emot priset vid den stora ceremonin den 21 februari.
Ser fram mot medaljen
Katarina och Allan Botvalde i StÄnga ser ocksÄ fram emot guldmedaljen.
- Mina förÀldrar fick ocksÄ en guldmedalj och det har ju sÄ klart sporrat oss. Man vill ju lÀmna en sÄ bra produkt som möjligt, sÀger Allan Botvalde..
Han tog över förÀldragÄrden 1979 och hade dÄ 14 kor som nu har utökats till 32. Sonen, Jan, har ocksÄ gÄtt in i företaget. Nu funderar familjen pÄ att investera och bygga om ladugÄrden som har 25 Är pÄ nacken.
Ska avveckla
PĂ„ gĂ„rden i StĂ„nga kommer Ărjan och Anita antagligen att avveckla mjölkproduktionen till hösten.
- Vi kommer att fortsĂ€tta med vĂ€xtodlingen. Jag Ă€r föreningsmĂ€nniska och kommer inte att vara sysslolös, sĂ€ger Ărjan.
Ărjan och Anita började 1977 med 20 kor och har nu utökat till 30.