Boende: "Polisen skrek: Gå ut!"

- Jag vaknade av att jag hostade av röken. När jag såg ut bara vällde och bolmade det ut rök från garaget. Det gick inte att se.

Foto: Tobias Wallström

Gotland2014-01-19 12:19

Elin Hardinge är en av de lägenhetsinnehavare som bor närmast det underjordiska garaget som började brinna vid 02-tiden natten till söndagen. Elin Hardinge kände sig sjuk under natten och satt därför upp och sov. I lägenheten fanns även hennes sambo, men den femåriga dottern hade de lämnat till mormor över natten eftersom Elin kände sig dålig.

- Polisen bara skrek till mig att vi skulle gå ut fort. Vi gick till kvarterslokalen som vi blivit tillsagda.

Där var det alldeles fullproppat med folk, berättar Elin Hardinge.

- Jag vet inte hur många det var, men det var väldigt rörigt och vi fick ingen klok information. Folk pratade bara i mun på varandra och var nog rätt chockade. Alla undrade ju vad som hänt.

Elin Hardinges mamma Mona Hardinge väcktes av ett samtal från dottern tidigt på söndagsmorgonen.  

- Jag blir ju förbannad att de har ett garage precis utanför lägenheten, säger hon upprört.

När Mona Hardinge berättade att det brunnit för det femåriga barnbarnet på söndagsmorgonen blev hon förtvivlad.

- Hon trodde att allt brunnit upp och ropade "mommo var är min kanin".

Vid 11-tiden på söndagsförmiddagen höll Elin Hardinge på att packa ner dotterns kläder tillsammans med den efterlängtade kaninen.

Hela lägenheten luktar brandrök och fönster och dörrar står på vid gavel för att vädra ur den värsta röken.

- Försäkringsbolaget sa att jag skulle kasta allt men det är ju personliga saker, säger hon och tittar på dotterns kanin. Dessutom är flera av kläderna och möblerna nya.

Lägenheten har Elin Hardinge totalrenoverat för en kort tid sedan:

- Nu är det bara att göra om allt igen.

Elin Hardinge kommer inte att bo i en ersättningslägenhet utan väljer att bli inkvarterarad hos sin kamrat Josefin Nordberg som bor alldeles i närheten när lägenheten saneras.

- Det blir bättre för henne att bo så nära hemmet och dagis som möjligt. Men just nu vet jag ingenting. Alla säger bara "jag vet inte" när jag frågar.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om