I somras stod det klart att Visby stift endast får
400 000 kronor för kyrkoantikvariskt arbete, alltså renovering av kyrkor, under 2012. Pengar som för övrigt kommer gå åt till en ny stiftsantikvarie som ska hjälpa till att hålla ordning på stiftets undermåliga handläggning av restaureringar på senaste tiden.
Bidragsfusk
För 2011 beviljades 62 miljoner till det kyrkoantikvariska arbetet inom Visby stift. Orsaken till att man förlorar sin ersättning för nästa år är det bidragsfusk inom domkyrkoförsamlingen som uppdagades i våras.
Samtal har sedan dess letts med Kyrkostyrelsen, som är Svenska kyrkans högst beslutande organ, om att ändå få mer pengar för 2012.
- Där har vi inte kommit längre, säger Sven-Bernhard Fast, som senast i torsdags talade med kyrkostyrelsen om stiftets ersättning.
Fokus på 2013
I stället fokuserar Visby stift på att söka nya medel för 2013.
- Förhoppningsvis får vi så mycket pengar att vi kan genomföra de arbeten då, som vi skulle ha gjort under 2012, säger Sven-Bernhard Fast.
Ansöker ni om extra mycket pengar för 2013 då?
- Nej, de 62 miljonerna 2011 var en väldigt stor ersättning. Vi har pengar kvar.
Så renoveringarna blir av?
- Ja, de planerade arbetena kommer att utföras men de kommer att skjutas på framtiden. De som skulle ha utförts under 2012 påbörjas istället 2013.
Hur går det med tillsättningen av en ny stiftsantikvarie?
- Det går bra och kommer att bli klart inom kort.