BILDER: Anna Lindh På Gotland

I dag är det tio år sedan Sveriges utrikesminister Anna Lindh höggs ned utanför NK. På morgonen efter kom beskedet att hon var död. Här minns några av Gotlands ledande politiker Anna Lindh, och berättar hur mordet påverkat dem.
Se också de fina arkivbilderna från några av Anna Lindhs många besök på Gotland, och läs Mats Petterssons blogg om minnena från mordet.

Anna Lindh på
Bingeby 1987

Anna Lindh på Bingeby 1987

Foto: FOTO ANNICA THOMSSON/GT arkiv

Gotland2013-09-10 11:35

Inger Harlevi (M)

Jag minns framför allt Anna Lindhs Almedalstal. Hon hade sådan utstrålning och verkade oerhört engagerad.

Som utrikesminister var hon en mycket god representant för Sverige.

Tillfället jag fick reda på mordet är ett sådant som etsat sig fast i mitt minne. Jag minns att jag var på ett möte med socialnämnden och att en tjänsteman kom in och berättade för oss vad som hänt.

På nytt slogs Sveriges oskuld sönder. Det har gjort Sverige till ett mer slutet land.

Lilian Virgin (S)

Jag satt i riksdagen samtidigt som Anna Lindh och träffade henne med jämna mellanrum.  

Jag kommer ihåg Anna Lindh som en mycket tillgänglig politiker. När hon var miljöminister sökte jag henne i något ärende. Hon ringde upp mig från tåget och tog sig tid att prata, samtidigt som hon tog hand om sina barn som åkte med henne.

 Sista gången jag träffade henne var på Almedalsveckan samma år hon blev mördad. 

Minnesstunden i Stadshuset var fin men väldigt sorglig minns jag.

Cecilia Schelin Seidegård, landshövding.

I samband med med mordet Anna Lindh var jag sjukhusdirektör i Stockholm. Jag minns att det var väldigt emotionellt bland personalen på Karolinska.

Jag kände annars inte Anna Lindh personligen men hon var en duktig kvinna och förebild många.

Björn Jansson (S)

Jag lärde känna Anna Lindh när jag var SSU ordförande på Gotland. Hon var samtidigt SSU-ordförande i Uppsala. Jag minns henne som en oerhört duktig politiker som jag är glad att jag lärde känna. Oerhört tragiskt det som hände.

Hon hade varit den givna efterträdaren på partiledarposten efter Göran Persson. Man kan bara spekulera i hur det hade gått i valet 2006 om hon varit partiledare.

Hans Klintbom (C)

Anna Lindh var en öppen och kunnig politiker. Tyvärr fick jag aldrig träffa henne personligen.  

För mig var det en chock att det kunde hända igen. Morden på Anna Lindh och Olof Palme har skapat en distans mellan politikerna och folket, eftersom skyddet av toppolitikerna avsevärt har ökat.

Åke Svensson (S)

Jag kommer närvara vid minneskonserten i Kungsträdgården. Jag minns Anna Lindh som en öppen, driven och spontan politiker. Hon var verkligen ingen avlägsen politiker. Jag fick träffa henne ett flertal tillfällen.  

Så här tio år efter det tragiska, tänker man att mycket hade varit annorlunda om hon funnits kvar hos oss. När man tänkte på Anna Lindh så tänkte man på framtiden, det gör det så traumatiskt.

Bertil Virgin (S)

Jag minns henne som en väldigt varm och sympatisk person. Samtidigt var hon en oerhört duktig politiker. Vid ett tillfälle när jag och min hustru Lillian var inbjudna till en lunch med socialdemokraterna på Hamnplan i samband med Almedalsveckan var det hon som hälsade oss välkommen. Trots att det var flera inbjudna, även ett stort antal journalister, så fick hon alla att känna sig var och en genuint välkomna.

Brittis Benzler (V)

Hon var en väldigt engagerad politiker och kunnig person. En stark humanist. Jag träffade henne men kände henne inte personligen.

Det var så oerhört tragiskt att hon skulle falla offer för det här.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om