Fortsatt låg smittspridning på Gotland

Förra veckans siffra, sju nya fall av covid-19, var den lägsta sedan vecka 26.

Förra veckans siffra, sju nya fall av covid-19, var den lägsta sedan vecka 26.

Foto: Malin Stenström/arkiv

Gotland2021-09-27 20:45

Smittspridningen på Gotland är fortsatt låg. Under förra veckan, vecka 38, konstaterades bara sju nya fall av covid-19 på Gotland att jämföra med tolv veckan dessförinnan.

Totalt togs nästan 700 prover, varav alltså bara en procent var positiva.

– Vi ser nu ser en låg smittspridning av covid-19 på Gotland, vilket är glädjande. Vår förhoppning är att den som ännu inte har vaccinerat sig passar på nu under de närmaste veckorna när vi fortsatt har gott om vaccin och lediga vaccinationstider på våra tillfälliga mottagningar, så att så många som möjligt får det viktiga skydd mot covid-19 som vaccinerna har visat sig att ge, säger smittskyddsläkare Maria Amér.

Förra veckan genomfördes 1 824 vaccinationer på Gotland. Sammantaget har nu 92 429 vaccinationer genomförts, cirka 48 800 personer har fått minst en dos covidvaccin och omkring 44 800 är färdigvaccinerade. I dessa siffror ingår också utomlänsvaccinationer. 

I den gotländska befolkningen är det drygt 45 800 personer som har fått minst en dos, 42 750 personer är färdigvaccinerade. Det här motsvarar täckningsgrader på 90 respektive 84 procent. I denna statistik ingår också ungdomar, födda 2005 eller tidigare.

Folkhälsomyndigheten har beslutat att barn från 12 års ålder ska erbjudas vaccination mot covid-19. På Gotland är det cirka 2 500 barn som berörs. För en jämlik tillgång till vaccination förordar FHM att vaccinationerna sker i skolan. Så kommer det också att bli på Gotland. Under vecka 41 och 42 kommer dos 1 att ges på skolorna. 

Vårdnadshavare får information via post de närmaste dagarna.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!