– Det här är förvånande och arrogant. Det är inte alls schysst i och med att Destination Gotland kräver så mycket av regionen i andra frågor, säger regionstyrelsens ordförande Åke Svensson (S).
För några veckor sedan blev det klart att Gotlands Stuveri köper Ekmans skeppsmäkleri. Region Gotland äger 20 procent i stuveribolaget men regionens representant Bertil Klintbom fick reda på affärsförslaget vid sittande bord.
– Jag kan förstå att majoritetsägaren kan ha en vilja men om man vill ha en bra dialog och en fungerande styrelse bör man hantera den här typen av frågor på ett mer öppet sätt, säger Åke Svensson.
Vd:n för Gotlands Stuveri, Thomas Nyberg, säger att regionen har missförstått. De enda som kände till affärsplanen före styrelsemötet var han, säljaren och Bengt-Erik Bengtsson i egenskap av styrelseordförande. Bengt-Erik Bengtsson företräder Destination Gotland i styrelsen men det var som ordförande och inte som representant för DG han var i kontakt med Ekmans.
– Ingen annan kände till vad som var på gång, alla aktieägare fick samma information vid samma tillfälle, säger Thomas Nyberg.
Han har förståelse för att regionen har ett annat sätt att jobba och att de kräver öppnare processer.
– Ofta går inte privat och offentligt ägande hand i hand, det får man ha respekt och förståelse för.
Han vill inte att den här händelsen ska påverka framtida samarbeten mellan regionen och Gotlands Stuveri eller Destination Gotland.
– Det här är en jäkligt bra affär för Gotlands Stuveri. Det utvecklar bolaget med ett anrikt skeppsmäkleri som nu stannar i gotländsk ägo.
Åke Svensson är däremot mer osäker på vad affärsuppgörelsen får för konsekvenser i framtiden.
– Jag är inte långsint men efter det här blir jag onekligen lite försiktigare i umgänget med Destination Gotland och Gotlandsbolaget, säger Åke Svensson.
Enligt honom försökte Bertil Klintbom bordlägga ärendet för att få mer tid att sätta sig in i det hela.
– Men det brydde man sig inte om.
Åke Svensson vill inte spekulera i varför man var så mån om att hålla affären hemlig in i det längsta. Han har heller ingen kommentar till själva köpet.
Helagotland.se har sökt DG:s vd Christer Bruzelius utan resultat.