6 422 vill gå på sommarkurser

Många väntar just nu på besked om antagning till Högskolans sommarkurser. Allra flest väntar på svar om de kommit in på kursen "Ledarskap på individ- och gruppnivå". - Intresset för sommarkurser ökar överlag, mest ökar anmälningarna till distanskurser, säger Freddie Forsman, antagningsansvarig vid Högskolan på Gotland.

Foto: Tommy Söderlund

Gotland2012-04-02 04:00

Det har blivit allt populärare att gå en högskolekurs under sommaren. Och allra mest ökar antalet ansökningar till sommarkurserna på distans.

Till de tolv kurstillfällen som högskolan har annonserat har 6 422 personer anmält sig, vilket kan jämföras med fjolårets 4 592 sökande till 17 kurstillfällen.

- Det är generellt fler sökande till distanskurserna, vi kan också ta emot fler studenter på dessa, säger Freddie Forsman.


Gott rykte
Kursen "Ledarskap på individ- och gruppnivå" har gått sedan 2005 och har fått ett grundmurat gott rykte.

- Det är inte bara en kurs för folk som vill bli chefer. Man lär sig mycket om sig själv, något man måste göra för att kunna leda. Det gör det till en kurs för gemene man, säger Mia Ljungblom, kursansvarig.

Hela 3 239 personer har anmält sitt intresse för kursen och därmed är den landets mest sökta sommarkurs, närmast följd av en liknande utbildning vid Mittuniversitetet som har 2 964 sökande.

Många förknippar sommarkurser med lättsamma ämnen som "Rockmusikens historia", "Harry Potter och hans världar" och "Meningen med livet".

- Det har varit lite av en fluga med de här namnen, men många av sommarkurserna har varit riktigt seriösa. När det gäller kursen "Harry Potter och hans världar" så var det en mycket ambitiös utbildning i ungdomslitteratur, säger Jörgen Tholin, rektor vid Högskolan på Gotland.


Sommargotland lockar
Det ligger också nära till hands att se Högskolan på Gotland som en populär ort att läsa en sommarkurs på. De campusförlagda utbildningarna i programmet är dock få.

- Något som beror på bostadssituationen i Visby sommartid. Det är svårt och dyrt för studenterna att hitta bostad under övriga året, på sommaren är det alltför svårt för att locka dem hit, säger Jörgen Tholin.

Så många sökte sommarkurs vid Högskolan på Gotland
Kurs Sökande 2012 Sökande 2011 Distanskurs
Ledarskap på individ och gruppnivå 3239 2022 ja

Concept Art 940 Gavs ej ja

Introduktion till 3D-grafik 560 473 ja

Introduktion till spelprogrammering 583 404 ja

IT-säkerhet 857 359 ja

Kreativt skrivande 102 Gavs ej nej

Life Drawing 79 100 nej

Programmering med C++ 860 491 ja

Retorik och politik 50 40 nej

Vektorgrafik 658 Gavs ej ja

Källa: Högskolan på Gotland

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om