26000 för att få hem föräldrarna
Henrik Svenssons föräldrar kommer hem från Phuket i Thailand till ett pris av 26 000 kronor.Men egentligen skulle flygbiljetterna kostat Henrik 42 000 kronor!
Upprörande höga priser
Sonen Henrik i Visby vill ha hem sina chockade föräldrar - som bara köpt en flygstol vid ditresan - så snart som möjligt. Deras egentliga avresedag är först på lördag och så länge ville de inte vänta.
Därför ringde Henrik SAS för att försöka boka hembiljetter. Biljetter hem under gårdagen hade kostat 45000 kronor styck! Därför bokade Henrik biljetter till onsdagen, de kostade bara 42 000 kronor, för två. Men han var upprörd över det höga biljettpriset.
Pengar är överförda
- Jag diskuterade fram och tillbaka med biljettkontoret och till slut enades vi om ett pris per styck på 13000 kronor, säger Henrik till GT. Det var ju betydligt bättre än det andra priset.
Men under eftermiddagen i går ringde man från SAS och meddelade att så billigt kunde inte Henriks föräldrar få åka. SAS bokningskontor hänvisade Henrik till Thai Air och beställning via thailändskt bokningskontor i stället.
Nu har Henrik fört över pengar till ett kontokort som tillhör en annan visbybo i Phuket. Denne ska i morgon (läs i dag) köpa biljetter på plats till Henriks föräldrar.
- På det sättet fick jag två biljetter till priset av 95 000 bath vilket motsvarar 26 000 kronor, vilket efter omständigheterna är ok, säger Henrik.
Försäkringsfråga
När GT ringer Eva Hjelmér på SAS informationskontor för att höra varför de tar sådana hutlösa priser för att flyga hem katastrofdrabbade svenskar får vi veta att det inte är SAS som flyger, utan Thai Air. SAS bara bokar biljetterna. Eva Hjelmér bekräftar att en normalbiljett Skandinavien-Bangkok ligger på 26000 kronor per styck. Det är ingen skillnad på enkel eller tur- och returbiljett.
Hon säger att SAS nu skickar ner tre flygplan för att hjälpa till att ta hem svenskar. Kostnaderna blir en sak mellan flygbolaget och de resandes försäkringsbolag. Vilka som ska få åka med de flygen beslutar utrikesdepartementet om, säger hon.
UD kan inte svara
- Jag vet ju inte hur man ska göra för att få plats på ett sådant plan och när jag frågar UD kan de inte svara, säger Henrik Svensson.
Så han betalar och är glad över att hans föräldrar snart är hemma igen.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!