Visby golfklubb staplar utmärkelser och goda omdömen på hög. Sen tidigare har tidningen Golf Digest utsett Visby Golfklubb som femte bästa golfbana i Sverige. Nu kommer nästa fina omdöme när tidningen Svensk Golf frågade alla spelare på Nordea Tour vilken tourens bästa bana är.
Etta och tvåa
Svaret bland damerna blev Visby som kom etta med 44,3 procent före Vasatorp med 28,6 procent.
Bland herrarna kom Visby på andra plats med 21,4 procent efter PGA of Sweden National som fick 26,2 procent av rösterna.
- Fantastiskt kul och det hjälper ju oss mycket i vår pr vad proffsen tycker och det lockar ju folk till Gotland också, säger Matz Bengtsson.
Kanske nästa år
Någon Nordea Tour på Gotland blir det inte i år.
- Nej, dels så har vi partner avslutat affärer med golfen och sen ville vi helst ha en vecka i juni, men det gick inte, så vi avvaktar. Det är inte omöjligt att vi kan få det nästa år i stället, säger Matz Bengtsson.