Solvändan firade fritidshemmens dag i vikingarnas tecken. Under hela läsåret har eleverna jobbat med ett tema som rör människor på 800-talet och några hundra år framåt.
– Vi började med ett besök på Fornsalen där vi fick veta en massa om hur det gick till på vikingatiden. Vi fick också testa att stansa mynt, berättar Sussa Rosvall som jobbar på Solvändan.
Hemma på Solvändan sydde de tidsenliga kläder, gjorde käpphästar och sköldar, svärd och skinnpungar, bälten och smycken. De läste sagor och lyssnade på berättelser.
– Det är viktigt att barnen får förståelse för sin egen närmiljö. De har fått lära sig saker om vikingatiden både genom hantverk och berättelser och fått en egen historia, säger Sussa Rosvall.
Igår var det dags för avslutningen som hölls i ”Bulhuset”. Det ligger i elevernas "vikingaby" i skogen vid Bogeviken. Ett bord stod dukat med mat som hörde hemma på vikingatiden och elden värmde en stor järngryta med mat.
– Det är rotselleri, morötter, kålrot och kassler, sa Lena Broberg och berättade att barnen fått lunch i skolan ifall det inte skulle smaka.
Vid ett bord högg barnen i sten. Rejäla bitar av sandsten användes för att mejsla ut runor med det egna namnet, översatt till runskrift. Inne i bulhuset flödade fantasin efter all inspiration de fått under året av filmer, berättelser och sagor.
–Jag är kung och hon är drottning, förklarade William Malmqvist som trängt ihop sig på tronen tillsammans med Bonnie Bleckhorns.
– Vi ska försöka ta Oskar som smyger på oss. Där är finkan, säger William och pekar på ett hörn i huset som de har som fängelse.
Vikingar beskrivs ofta som våldsamma och William berättar om en bild han sett med avhuggna huvuden.
– Jag såg i en bok hur de var nakna i snön. De hade ju ingen dusch på den tiden, säger han.
I Slite ska det ha bott en viking som hette Ravn eller Korp. Det fanns också en runsten med berättelser från vikingatiden. Den står numera på Fornsalen.
Lars Kruthof och Jeremy Hardy från Fornsalen var inbjudna gäster och avslöjade hemligheter om vikingarna. Med hjälp av olika föremål och musik fick barnen en fördjupad bild av hur deras hemsbygds förfäder levt en gång.
asa.sveds@gotlandstidningar.se
0739252606