Ett bilfritt Visby är en möjlighet, om än på längre sikt, enligt stadsforskaren Alexander Ståhle. I sitt arbete har han bland annat utgått från en enkät kring hur svarspersonerna upplever sin närmiljö och specifikt hur mycket grönområden de har tillgång till. Resultatet visade att tät bebyggelse inte har något direkt samband med upplevelsen av brist på gröna ytor.
– Det handlar om närhet och tillgänglighet. Gångavstånd till framförallt parker, och kvaliteten – att människor vill sistas där, är vad som styr hur gärna man vill bo på en plats, säger Alexander Ståhle.
En slutsats som har både ekonomiska och sociala användningsområden vid stadsplanering. Och där det snarare är parkeringarna som i så fall ska ge plats åt mer grönytor, enligt forskaren.
Gårdagens seminarium arrangerades av Sveriges Arkitekter Gotland och regionens stadsarkitektenhet, under namnet "Grön stadsbyggnad – en möjlighet för Visby".
– Här finns ett gott exempel i Almedalen, på en park där folk vill samlas och vara. Men det finns ju något utanför ringmuren också, ett Visby som växer dessutom, säger Alexander Ståhle.
Christian Hegardt, stadsarkitekt på Region Gotland, ser visionen om en bilfri småstad som bra men desto mindre genomförbar i nuläget.
– Vi har ju speciella förutsättningar på Gotland där hälften av oss bor på landet.
Gotland är den mest biltäta kommunen per capita och att planera bort parkeringsplatser i Visby är inte enkelt, menar han.
– De behövs. Men idén om förtätningar, att vi måste definiera grönytorna i stadsmiljön och hitta nya sätt att använda våra parkmiljöer, är intressant, säger Christian Hegardt.
– Vi har stora grönytor i centrala Visby som inte används som park. Det är jätteviktigt att tänka på vid förtätningen av Visby. En parkmiljö som används och som fungerar bra är Tallunden. Därför vill vi inte bebygga den.
Christian Hegardt säger att det på sikt kommer att behövas en så kallad Grönstrukturplan för Visby, som regionens planerande verksamheter inom både teknik- och samhällsbyggnadsförvaltningen kan stödja sig på för en enhetlig utveckling.
– Men som Alexander var inne på så är det viktigt att tänka på det redan nu. A7 är lite av ett första steg, där planerar vi in ett gemensamt parkutrymme utefter de här tankarna.