Sverigedemokraterna har på måndagen bekräftat att det är de som ligger bakom de flygpblad som spridits bland flyktingar på den grekiska ön Lesbos. Flygbladen är tänkta att minska flyktingströmmen till Sverige, och i dem står bland att att halalslakt kommer att förbjudas i Sverige. Det står även att det kommer att bli förbjudet att bära niqab och burka. Inget av påståendena stämmer överens med verkligheten. Som undertecknare på flygbladen står SD, SD-kvinnor och "svenska folket".
LÄS ÄVEN: Sverigedemokraterna står bakom kritiserade flygblad
Partiets agerande har väckt starka reaktioner i sociala medier, och nu kommenterar Kaj Lundmark, ordförande för Sverigedemokraterna på Gotland, flygbladen.
– Jag har inte följt med riktigt, men partiet har tidigare sagt att de ska genomföra en kampanj i Europa med syfte att få färre flyktingar att komma till Sverige. Även regeringen har ju börjat tänka i samma banor och talar om att det är fullt i Sverige. Det insåg ju Sverigedemokraterna för ett bra tag sedan, säger han.
Men flygbladen som delas ut till flyktingarna innehåller ju rena lögner. Vad tänker du kring det?
– Jag är inte insatt i de frågorna. Jag har inte sett flygbladen.
Enligt Aftonbladet har partiet även företrädare på plats på Lesbos för att dokumentera. Vad tycker du om det?
– Jag har inte funderat på det något speciellt. Man vill väl förekomma regeringen. Situationen som uppstått är ju något den borde insett skulle hända för länge sedan.