Efter att ha startat i en foodtruck flyttade Linda Piri och Julia Levin, krögarparet bakom restaurang Skumpanerna, hösten 2021 in i de nuvarande lokalerna ovanför fÀrjelÀget i FÄrösund.
â Första Ă„rets vinter gick ganska ok. Sedan kom vinter nummer tvĂ„ och dĂ„ gick det definitivt sĂ€mre, med fĂ€rre gĂ€ster och allting ökade i kostnader. Alla inköp blev extremt mycket dyrare, sĂ€ger Linda Piri och berĂ€ttar hur de slet och tog tid frĂ„n de fyra barnen, för att Ă€ndĂ„ försöka fĂ„ det att gĂ„ runt och hĂ„lla öppet.
Efter Ärets sommar, som har gÄtt bra, Àr beslutet nu fattat att stÀnga igen hela hösten och den kommande vintern.
â Det Ă€r tredje Ă„ret som vi knappt har haft ledigt. Vi har verkligen gett allt, men det Ă€r inte vĂ€rt det. Det Ă€r jĂ€ttetrĂ„kigt, sĂ„ klart, sĂ€ger Linda Piri och berĂ€ttar att den bake off-verksamhet för leverans av pizzor till butiker man pausat över sommaren ska Ă„terupptas igen.
Skumpanerna har ocksÄ sin foodtruck kvar, och namnet kommer att leva kvar för att förhoppningsvis öppna restaurangen igen i de nuvarande lokalerna.
â Det Ă€r absolut vĂ„rt mĂ„l, att komma tillbaka till vĂ„ren och sommaren. Vi har kontrakt kvar ett Ă„r till pĂ„ lokalerna, sedan fĂ„r vi se, sĂ€ger hon.
Café Maffen höll öppet sin sista dag i söndags, men sedan Skumpanerna startade har flera andra matstÀllen öppnat i FÄrösund.
Lördag den 26 augusti blir sista dag Skumpanerna hÄller öppet, med mat- och bartömning.
â Vi mĂ„ste fĂ„ vila lite, vara med barnen och landa, sĂ€ger Linda Piri.