Den 19 oktober 2017 sa byggnadsnämnden ja till bygglov om fem nya lägenheter på Södertorg. Fastighetsägaren Roy Abd-El ahad ville bygga ut den gamla Kinarestaurangen – i den nuvarande byggnaden skulle det bli två lägenheter. I slutet av oktober i år ansökte fastighetsägaren om ett rivningslov – det med hänvisning till att byggnaden var i så pass dåligt skick. Nu har Region Gotland valt att spärra av runt fastigheten och förbjuder även fastighetsägaren att överhuvudtaget använda byggnaden. Avspärrningen sattes upp under måndagen. Enligt stadsarkitekten Christian Hegardt vid regionen har bärande bjälkar och stockar tagits i bort i fastigheten efter att det var restaurang. Regionen har även kunnat se horisontella sprickor i fastigheten.
– Vi har beordrat avspärrningen för att det föreligger risk för ras. Vi har lagt ett föreläggande till fastighetsägaren att åtgärda det, det finns även ett tillsynsärende gällande fastigheten som körs parallellt, säger Christian Hegardt.
LÄS MER: Gamla kinakrogen hotas av rivning
Regionen har nu ställt ett krav på fastighetsägaren att stärka byggnadens bärande delar. De menar att de åtgärder som fastighetsägaren gjort har försämrat byggnadens skick:
"Bygglov har beviljats för ändrad fasadändring och ombyggnad, tillbyggnad samt nybyggnad av förråd. Tjänsteman från byggnadsnämnden har varit på arbetsplatsbesök tre gånger vid tre olika tillfällen under arbetets gång och påtalat att rivningsarbetet har påverkat byggnadens konstruktion negativt", skriver regionen bland annat i sitt beslut.
Christian Hegardt säger att han vill se en utveckling av innerstaden – men inte till vilket pris som helst. Han oroas över den utveckling som varit under den senaste tiden.
– Jag är alltid positiv till att Visby innerstad ska kunna utvecklas utifrån sina förutsättningar. Men jag är lika angelägen i min roll som stadsarkitekt att värna de unika kulturvärden som finns. Nu har vi kanske haft en period där det på olika sätt hänt mycket i Visby innerstad. Om det finns en tendens kring att man låter byggnader förfalla i väntan på rivning är det en förfärlig utveckling som vi på alla sätt måste stävja, säger han.
LÄS MER: Rivning av innerstadshus blir fall för Unesco
Christian Hegardt är även kritisk mot byggnadsnämnden. Han menar att de måste ta tillsynsärenden gällande Visby innerstad på allvar.
– Jag tänker att byggnadsnämnden måste ta en mer aktiv roll gällande tillsynsärenden, så att byggnader inte tillåts förfalla. Det måste ge kännbara effekter om man underlåter att underhålla byggnaderna, och att de då riskerar att rivas. Byggnadsnämnden måste aktivt arbeta med tillsyn för att förhindra att sådant här uppstår, säger Christian Hegardt.
Om byggnader tillåts förfalla – hur påverkar det Visby innerstad som världsarv?
– Det är klart att det påverkar eftersom mycket handlar om bebyggelsen och då påverkas värdet av världsarvet, säger han.
Roy Abd-El Ahad är starkt kritisk till att regionen menar att hans bolag på något sätt skulle ha försämrat byggnadens skick. I övrigt vill han inte uttala sig något om det här ärendet.
– Jag har inte rivit några bjälkar eller försämrat huset. Fastigheten har varit i dåligt skick sedan jag tog över, säger Roy Abd-El Ahad.
Fastighetsägaren måste senast 13 november kunna påvisa att byggnaden är säker att vistas i.
Vi har sökt byggnadsnämndens ordförande Karl-Allan Nordblom (MP).