Stiftelsen har kontaktats av en person som äger flera fastighetsbolag på fastlandet. Personen är intresserad av att köpa Strandridaregården.
– Han ville försäkra sig om att bygden inte skulle bli uppretad om han köpte Strandridaregården, förklarar Birgitta Gustafsson från stiftelsen Strandridaregården Kyllajs Insamlingsstiftelse.
Hon berättar att de har lyckats få ihop en hel del pengar på de sju veckor de har haft på sig. Utropspriset för Strandridaregården har mäklaren Leif Bertwig satt till tre miljoner. Birgitta Gustafsson förklarar att om prislappen hamnar så högt kan de inte köpa fastigheten.
– Då är det bara för oss att packa ihop, säger hon.
Spekulantens fastighetsbolag hade förra året tillgångar på drygt 62 miljoner kronor och har gått med rejäl vinst de senaste tre åren. Stiftelsen planerar nu att ta kontakt med Bungemuseet som säljer Strandridaregården.
– Vi ska se om det går att skjuta upp försäljningen, eller om vi kan göra upp på något sätt, säger Birgitta Gustafsson.