Stor glädje efter dubbel DM-seger

Ett hastigt sammansatt IFK Visby-lag vann den långa herrfinalen. Men frågan var om inte DM-segern var lite större för VIF Gutes flickor som vann både F11 och F13-klassen.

Gladast. Lara Svedberg, Sofie Hedbom och tränaren Elin Schwarz. gläds åt framgångar i bordtennis-DM.

Gladast. Lara Svedberg, Sofie Hedbom och tränaren Elin Schwarz. gläds åt framgångar i bordtennis-DM.

Foto: Linus Ehn

BORDTENNIS (GT)2016-01-04 10:00

Det blev dramatiskt i herrfinalen av bordtennis-DM. IFK Visbys herrar spelar vanligen i division 1, men ställde inte upp med sitt starkast möjliga lag i DM.

Laget vann finalen efter Johan Erikssons seger, 3–2 i set, där han vann det sista med 11–9. Totalt blev det 5–3 för IFK Visby.

– Jag trodde inte att vi skulle vinna. Jag kom hem till ön i natt efter semester i Thailand. Resan tog 27 timmar, men det gick över förväntan, säger Lars Oxenwaldt, IFK Visby.

Laget bestod av honom, Johan Eriksson och Eric Pettersson.

VIF Gutes flicklag fick jubla dubbelt. På lördagsförmiddagen vann de F11-klassen mot Levide IF (5–0) och nästan samma lag upprepade bedriften på eftermiddagen (5–0).

– Jag ska sätta upp den här ovanför min säng, där jag har mina andra medaljer, säger Lara Svedberg.

F13-laget bestod av Emmy Edman, Lara Svedberg och Sofie Hedbom. Elin Schwarz var lagledare för flicklaget.

För IFK Visbys herrlag börjar seriespelet igen först i februari månad.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om