Det Àr sockendag i Ärets socken VÀstergarn. MÄnga glada VÀstergarnbor Àr hÀr men Àven andra gotlÀnningar och fastlÀnningar som Àr hÀr för att fira. Marknad, fiskdamm, ansiktsmÄlning och gutniska lekar Àr nÄgra av aktiviteterna som erbjuds pÄ festplatsen. Den populÀraste aktiviteten verkar dock vara lotteriet.
â Jag vann sex vinster. En stor blomma, en tavla, glasunderlĂ€gg, smörgĂ„stĂ„rta, hamncafĂ©et och en pĂ„se med grejer frĂ„n Kicks, sĂ€ger Gusten Jacobsson.
Barbro Vigström och Eva Widing Àr med i hembygdsföreningen och hÄller i lotteriet. Framför dem pÄ bordet börjar lotterna att ta slut och fÄ priser Àr kvar.
â Det börjar sina hĂ€r, det Ă€r inte sĂ„ mycket kvar, sĂ€ger Eva Widing.
â Vi har haft jĂ€ttefina priser, hela bordet var fullt förut, sĂ€ger Barbro Vigström.
Vad var det bÀsta man kunde vinna?
â En resa till Karlsö och en pĂ„se med frukt, hallon, grönsaker, sylt och saft vĂ€rd 400-500 kronor, sĂ€ger de.
PÄ marknaden kan man köpa allt frÄn lammskinn, honung och egengjorda smycken. Gunnel Svensson frÄn Klintehamn Àr en av de som stÀller ut. Hon sÀljer bland annat stickade vantar och mössor.
â Jag har varit hĂ€r i nĂ„got Ă„r, sĂ„ de frĂ„gade om jag ville vara med och jag har massa bekanta hĂ€r, sĂ€ger hon.
Röda korset har ett lotteri dÀr man kan vinna upp emot 50 priser. Bland annat en prenumeration pÄ Gotlands Tidningar och Gotlands Allehanda. Inger Eriksson och Vera Sandsjö hÄller i lotteriet.
â Flera fina tavlor har blivit utlottade, berĂ€ttar Inger.
Vid fiskdammen stÄr Carina- och Per Widing. De Àr VÀstergarnbor och Àr med och arrangerar dagen med hembygdsföreningen. De Àr glada att det Àr sÄ mÄnga hÀr.
â Det Ă€r kul att fĂ„ visa upp VĂ€stergarn och att det Ă€r en blandning av folk som bor hĂ€r och sommargotlĂ€nningar, sĂ€ger Carina.